Historie podprsenek: Takhle se dámské spodní prádlo vyvíjelo od samého počátku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Podprsenka historie
Zdroj: Shutterstock

Většina žen přijde domů z práce a s velkou úlevou si sundá podprsenku, ve které se celý den potila a bylo jí nepříjemně a nepohodlně. Přesto je to ale nutné nejen proto, abychom dobře vypadaly, ale i ze zdravotních důvodů. Bez podprsenky si dnes už nedokážeme představit život.


Jak ale vypadaly úplně první podprsenky? Kdo je vymyslel a jak vlastně vznikly? Dámy, pokud jste si nikdy takovou otázku nepoložily, jste pravděpodobně jen výjimkou, kterou tohle téma nenapadlo řešit.

Přiznejte se ale, že vás odpověď teď, když nad tím přemýšlíte, tak trochu zajímá. A my ji pro vás máme. Seznamte se s historií spodního prádla, které dnes pravidelně každé ráno obléknete a večer s úlevou sundáte.

Nemá pouze jednoho vynálezce

Na otázku, kdo podprsenku vlastně vynalezl, neexistuje odpověď. Ve skutečnosti bylo mnoho lidí, kteří se podíleli na tom, jak původní podprsenky vypadaly. První podprsenky vznikly už ve starověkém Řecku.

Jednalo se tehdy jen o pruh látky, který ňadra podpíral ze spodní strany a držel je pomocí provázků uvázaných přes ženská ramena. Takže ti z vás, kteří si mysleli, že jako první byl korzet, se spletli.

Korzet se začal vyvíjet až mnohem později, a to konkrétně v 16. století ve Francii. Velmi rychle se stal populárním, protože ženám dával to, co bylo považováno za dokonalé: postavu ve tvaru přesýpacích hodin.

První korzety se vyráběly kromě látky také z kusů dřeva a velrybích kostí, které držely jejich tvar. Jako oblíbené spodní prádlo přežil korzet téměř po čtyři století, než se začalo mluvit o tom, že je zdravotně škodlivý.

I pak byl ale dál nošen a dodnes je na mnoha místech oblíbeným kusem oblečení, ovšem je upravován tak, aby neničil ženský hrudník a pouze zvýrazňoval to, co zvýrazňovat má. O něčem extra pohodlném se ale rozhodně mluvit nedá.

Během války méně ženská postava

Během první a druhé světové války na mnoha místech světa nosily ženy přes prsa pouze bandáže, které jim měly zajistit méně ženskou postavu. Mnohé to dělaly z čistě praktických důvodů, protože jim prsa překážela při obstarávání povinností.

Jiné ženy si ale uvědomovaly, že jsou během těchto dob podřadnější než muži. Chtěly se proto víc cítit jako oni a napodobováním tělesných proporcí se toho snažily neúspěšně dosáhnout.

Ve 30. letech přišla podprsenka, jak ji známe

Podprsenka, jak ji známe, tedy košíčky s podporou hrudníku a ramínky, vznikla ve 30. letech, tedy se částečně prolínala s módou bandáží. Mnohé ženy se naopak od mužů lišit chtěly a začaly své ženské tvary zvýrazňovat a upozorňovat na sebe.

Tou dobou společnost S.H. Camp and Company vytvořila první stupnici velikosti košíčků, která korelovala velikost ženských prsou s různými písmeny, tedy A, B, C… V roce 1947 představil Frederick Mellinger, muž stojící za slavnou značkou Frederick’s of Hollywood, první vycpanou podprsenku.

O pár let později vznikla první podprsenka sportovní. Pak se již začalo spodní prádlo přizpůsobovat velmi rychle a během několika let narostla řada módních a návrhářských společností věnujících se ženskému spodnímu prádlu, které známe dnes.

Zdroj: herroom.com, theexploresspodcast.com, Profimedia
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články