Vyššího princip: Nesmělá studentka Jana svou krásou konkurovala Brigitte Bardot. Po 60 letech je z ní už postarší dáma

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
vyssi princip
vyssi princip

Česká Brigitte Bardot, jak se Janě Brejchové přezdívalo, byla nejen krásná a talentovaná, ale z počátku kariéry velmi plachá. Mimo stříbrné plátno, kde sklízela samé úspěchy, si v soukromí užila i krušné chvilky, a to zejména s muži. Který se stal tím osudovým?

Narodila se v roce 1940 v Praze. O herecké kariéře jako malá neuvažovala, ale na základní škole ji objevili filmaři a svěřili jí roli Píďalky ve filmu Olověný chléb.

Ani poté ale nebyla o svých kvalitách přesvědčená a živila se několik let jako písařka v mlékárnách Laktos.

Nesmělá, ale velmi talentovaná

Do světa filmu ji definitivně vtáhla role ve filmu Vlčí jáma a poté ji velmi posunula spolupráce s režisérem Jiřím Krejčíkem.

Ten ji koncem padesátých let obsadil do tří svých filmů. Jedním z nich bylo i válečné drama Vyšší princip, kde ztvárnila studentku Janu Skálovou.

Příběh byl inspirován skutečnou událostí z období heydrichiády, kdy byl student gymnázia popraven za to, že vyhodil do koše noviny s Hitlerem. Jana Brejchová za roli získala i mezinárodní ocenění.

Zdroj: Martin Hykl / CNC / Profimedia

V šedesátých letech už měla kariéru rozjetou naplno a začalo se jí přezdívat česká Brigitte Bardot. V osmnácti se poprvé provdala za režiséra Miloše Formana. Vztah nevydržel kvůli jeho záletům.

Krátce po rozvodu se Jana provdala za německého herce Ulricha Theina. Spolu čekali miminko, ale bohužel se narodilo mrtvé a manželství se poté rozpadlo.

Muži o ni měli zájem

Na lásku nezanevřela a provdala se znovu za kolegu z branže. Stal se jím Vlastimil Brodský, se kterým si společně zahrála i v muzikálu Noc na Karlštejně nebo v seriálu Arabela.

Společně strávili šestnáct let a přivedli na svět dceru Terezu, ze které je dnes také úspěšná herečka.

Poté Jana třináct let žila s hercem Jaromírem Hanzlíkem, ani ten ale nebyl tím pravým.

Tím se stal až herec Jiří Zahajský, který kvůli ní opustil svou manželku Kamilu Moučkovou. Vzali se v roce 1997 a zůstali spolu až do Jiřího smrti v roce 2007.

V té době se už Jana tolik neobjevovala před kamerou a věnovala se spíše divadlu. Za svůj poslední film Kráska v nesnázích však získala Českého lva.

Dnes osmdesátiletá herečka žije v léčebně dlouhodobě nemocných, protože po kolapsu v roce 2013 je odkázána na pomoc druhých.

Pokud to situace dovoluje, pravidelně ji navštěvuje její dcera Tereza, na kterou může být legendární herečka velmi pyšná.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články