Tři veteráni: Exotická princezna Bosana už má nos zas na svém místě. Takto vypadá po 37 letech

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
tri veterani bosana
tri veterani bosana

Jmenuje se Vida Skalská Neuwirthová, diváci ji však znají především jako pyšnou princeznu Bosanu z pohádky Tři veteráni. Ano, je to ta dívka, které se nos prodlužuje do délky několika kilometrů. Co dělá její představitelka dnes a jak vůbec vypadá?

Vida Skalská Neuwirthová získala roli Bosany, když jí bylo dvacet jedna let. Umíněnou princeznu toužící po bohatství a moc nad ostatními si zahrála s chutí, nicméně už jí nikdy nepřekonala.

Není se moc čemu divit. Pohádka, v níž princezna narazí na důvtipné tři veterány, kteří jí uštědří lekci, patří mezi to nejlepší, co se u nás v osmdesátých letech minulého století natočilo.

Hrušínský se přimluvil za to, aby měla vyšší honorář

Na konkurzu okamžitě tvůrce oslnila. Exotické rysy, kudrnaté vlasy a velké oči z ní udělaly žhavou kandidátku na roli. Tu sice získala, ale nebyla to žádná procházka růžovou zahradou.

Rudolf Hrušínský tehdy dosvědčil, že to měla těžké už v maskérně. Dlouhý, lepidlem přilepený nos, byl obzvlášť těžký, a tak musela Vida chodit na natáčení s více než dvouhodinovým předstihem.

Byl to právě on, kdo se za ní přimluvil s tím, že by si zasloužila tučnější honorář. Nos jí totiž museli přenášet pomocí prutů hned dva lidé, jinak by se herečka nedostala z místa na místo.

I tak ve Třech veteránech zazářila. Kariéru ale nerozjela. Sice si zahrála ještě pár menších rolí, žádná velká sláva se ale už nekonala.

Má židovské kořeny

Jako malá vyčnívala svým vzhledem. Aby předešla šikaně z řad vrstevníků, namluvila jim, že má španělské kořeny. Pravdou však je, že její předci byli Židé a několik z nich prošlo i hrůzou koncentračních táborů.

Zdroj: Machan / CNC / Profimedia

Její otec jí pravdu o Terezíně, Osvětimi a transportu smrti, z nějž utekl, řekl až v jejích čtrnácti letech. To ji velmi zasáhlo, a tak se rozhodla o odkaz svých předků pečovat.

Mohli jsme ji vidět jako průvodkyni ukazovat cizincům židovskou čtvrť v Praze nebo s loutkou v ruce vyprávět dětem židovské příběhy. Ostatně je i autorkou několika knih pro nejmenší.

Nyní už je babičkou, ale po 37 letech od natáčení vypadá stále výborně.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články