Táta v sukni: Na Mirandě se řada životních hrůz nepodepsala. Po 27 letech vypadá jako kouzelná babička

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
sally field
sally field

Sally Field je žena mnoha tváří. Objevila se třeba ve filmu Táta v sukni nebo také jako matka hlavního hrdiny ve snímku Forrest Gump. Usměvavá herečka si ale v dospívání prošla doslova peklem, ze kterého se nikdy nevzpamatovala.

Dráha herečky byla pro Sally Field předurčena, protože její matka i nevlastní otec byli herci. Před filmovou kamerou se objevila ve snímku Cesta na západ v roce 1967, ale zlomový pro ni byl rok 1977, kdy za psychicky narušenou dívku ve filmu Sybil získala cenu Emmy. Své herecké kvality ukázala také v sociálně kritickém dramatu Norma Rae, za které si odnesla Oscara.

Rok 1988 se jí stal málem osudným. Na konci října nasedla do soukromého letadla magnáta Merva Griffina spolu se třemi členy své rodiny.

Motor ale náhle přestal fungovat, letadlo nedokázalo vzlítnout, a navíc se stalo neovladatelným. Zastavilo se až s nárazem do jiného letadla, ale nikomu se naštěstí nic vážného nestalo.

Komedie i dramata zvládá perfektně

Sally brzy ukázala, že hravě zvládá náročná dramata, za které právě získávala nominace na prestižní Oscary či Zlaté glóby. Druhého Oscara si odnesla za postavu ovdovělé farmářky v dramatu Místa v srdci.

Po získání různých cen si své role pečlivě vybírala a chtěla ukázat, že zvládá nejen dramatické role, ale i ty komediální.

Taková příležitost přišla v roce 1993 ve snímku Mrs. Doubtfire – Táta v sukni, kde se objevila ve vedlejší roli exmanželky Robina Williamse. Právě tady ukázala, že je i skvělá komediální herečka. Už to vypadalo, že Sally má největší úspěch za sebou, ale přišel rok 1994 a s ním snímek Forrest Gump.

Zdroj: Profimedia

Na setkání už nedorazil

V jednom z nejúspěšnějších filmů všech dob, ve kterém exceluje Tom Hanks, se v roli jeho matky objevila právě Sally Field. Tom Hanks si právem odnesl Oscara a herečka byla nominována na cenu BAFTA. Po tomto snímku se stále více začala objevovat spíše v televizi než ve filmech, ale i zde se jí dařilo. Za postavu Abby v seriálu Pohotovost získala další cenu Emmy.

Na film Táta v sukni ale nezapomněla. Herci se po dvaceti pěti letech opět potkali, ale chyběla hlavní postava. Robin Williams v roce 2014 spáchal sebevraždu kvůli depresím a Parkinsonově chorobě. Jeho manželka uvedla, že v době sebevraždy byl střízlivý, ale neschopný vyjít se svými problémy na veřejnost.

Tajný potrat v Mexiku

Jednoduchý život neměla v dospívání ani samotná herečka. Celý život jí trvalo, než se rozhodla vyjít s pravdou ven. Odvahu našla až v roce 2018, kdy sepsala svoje memoáry.

V nich se svěřila, že ji otčím, se kterým se její matka seznámila v roce 1950, zneužíval. Vždy se po ní sápal, když její matka nebyla doma. Byl prý krutý a ona z něj měla obrovský strach.

Vše vyvrcholilo, když bylo Sally sedmnáct let a musela letět na tajný potrat do Mexika. Se svými hrůznými zážitky se nedokázala svěřit ani Burtu Reynoldsovi, se kterým v sedmdesátých letech několik let žila.

Zatčení i propagace menšin

Za všechno vinila Sally svou matku kvůli tomu, že si takového muže vybrala. Jejich vztah se kvůli tomu prý úplně rozpadl. Vše přiznala až v roce 2012, kdy otčím Jock Mahoney už nebyl na světě. Možná to je důvod, proč se šarmantní herečka dvakrát rozvedla.

A ještě přišel jeden šok. Tentokrát v roce 2005, když jí byla diagnostikována osteoporóza. Osvětu šířila o léku Bonviva, který byl ale stažen z prodeje, protože měl několik vedlejších účinků.

Herečka se celkově nebojí říct, že se jí něco nelíbí. Bojuje za práva sexuálních menšin a v minulosti byla i zatčena za aktivity proti klimatickým změnám. I přesto vypadá herečka na svůj věk neskutečně a do kapsy klidně strčí i o dekádu mladší kolegyně.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články