Tanec s vlky: Představitelka Zaťaté pěsti se bála milostné scény s Costnerem. Dnes se nebojí ukázat šediny

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tanec s vlky
Zdroj: Profimedia

Od premiéry filmu Tanec s vlky uplynulo loni už třicet let. Nikdo ale v době jeho vzniku netušil, jaký a jestli vůbec bude mít nějaký úspěch. Kevin Costner byl totiž spíše druhořadou hvězdou. Ze snímku se ale stal trhák, který byl oceněn sedmi Oscary. Na jednu sošku byla nominovaná i Mary McDonnell.

V roce 1990, kdy šel Tanec s vlky do kin, byl Kevin Costner považován za béčkového herce. A nejenže hrál v tomto filmu hlavní roli, ale ještě jej režíroval. To pro něj bylo poprvé, a navíc byl při své práci prý hodně detailní a důrazný.

Díky své puntičkářské povaze přešvihl rozpočet, a musel tak projekt doplácet ze svých vlastních peněz.

Risk se vyplatil

Studio i tvůrci si museli kousat nervozitou nehty. Více než tříhodinový snímek neměl nic jisté. Samo studio MGM chtělo film sestříhat na 140 minut, ale režisér si prosadil tříhodinovou stopáž. Ale všechno se vyplatilo.

Snímek byl nominován na dvanáct Oscarů, získal jich sedm, včetně nejlepšího filmu či nejlepší režie.

Tanec s vlky vrátil do módy westerny a stal se hitem. Přispěla k tomu i herečka Mary McDonnell. Ta si zahrála Zaťatou pěst, která hlavnímu hrdinovi, poručíkovi Dunbarovi, pomáhala překonat jazykové problémy s místními. Mary v té době bylo už třicet sedm let, a přestože hrála adoptivní dceru, byla dokonce o dva měsíce starší než její adoptivní otec Graham Greene.

Mary McDonnell

Zdroj: Profimedia

Na milostné scény zapomeňte

Pro herečku byl snímek filmovým průlomem. Sice se dvacet jedna let objevovala na divadelních prknech či v seriálech, ale ve filmu štěstí neměla.

Přestože vypadala, že je ostřílenou profesionálkou, ze sexuální scény s Costnerem měla neskutečný strach. Žádala dokonce, aby byl scénář upraven. Za svou postavu byla herečka nominována na Oscara, což opakovala i v roce 1993 za snímek Skutečný život v Belle Reve.

I na tento snímek se herečka důkladně připravovala. Navštěvovala tělesný trénink a nemocniční sezení s poradci a skutečnými paraplegiky. Zároveň natáčela ještě snímek Slídilové.

Pro herečku byla příprava vždycky velmi důležitá a nikdy ji nepodceňovala. I když byla dvakrát nominovaná na Oscara, stále chodila s manželem na hodiny herectví.

Za dva roky oslaví herečka sedmdesátku a poslední snímek natočila v roce 2011. Věk je na ní už sice znát, ale úsměv okouzlující herečka neztrácí. A nevadí jí ukázat na sociálních sítí své šediny. Tato charismatická žena totiž ví, že šediny a přirozené stárnutí jsou prostě normální.

Autor: Barbora Turková


Související články