S čerty nejsou žerty: Dorota Máchalová zkrásněla. Po 36 letech je z ní zrzavá divoženka, kterou byste do pekla neposlali

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jaroslava kretschmerová2
jaroslava kretschmerová2

S čerty nejsou žerty. To je jednoznačně fakt, ale zároveň je to také název pohádky z roku 1984. Režisér Hynek Bočan natočil film na motivy pohádek Boženy Němcové, a co se obsazení týče, pro každou roli dokázal vybrat ideálního herce.

Hříšnici Dorotu Máchalovou, která utancovala mlynáře a po celý děj pohádky škodila jeho synu Petrovi, si ve filmu zahrála Jaroslava Kretschmerová. Zatímco většina z nás zná pohádku nazpaměť, ona sama si ji pustila poprvé na Vánoce před šesti lety.

Divadelní herečka zůstává věrná prknům, která znamenají svět

Jaroslava Kretschmerová pochází z umělecké rodiny. Její babička působila v Národním divadle a po jejím vzoru se už jako mladá herečka také vydala směrem k prknům, která znamenají svět.

Matka Kretschmerové byla operní pěvkyně, její otec zase členem Hudebního divadla v Karlíně. Kretschmerová zdědila bezpochyby nejen jejich talent, ale také šarm, díky kterému se brzy dostala z divadla i na televizní obrazovky.

Zahrála si například ve filmech Kalamita, Tajemství hradu v Karpatech, nebo Prodavač humoru. Za roli ve filmu Otesánek byla dokonce v roce 2001 nominována na cenu Českého lva.

Přestože má za sebou celou řadu filmů a divadelních představení, kterým je věrná dodnes, jako Dorotu Máchalovou si ji nejspíš připomínáme nejčastěji, a to pravidelně kolem Vánoc.

Plno hlášek, kterým se sama zasmála až po letech

„Je čas přivést k nám do pekla Dorotu Máchalovou.“ Hlas Lucifera si při této větě snad představí každý dospělý i každé dítě. Rodinnou pohádkou se totiž mohou bavit celé generace.

Kolem Vánoc se vysílá každý rok a Petr Máchal má stále dost práce s rovnáním dřeva, které mu generál úmyslně shazuje. Pohádka je plná humoru, vtipných hlášek i ponaučení o tom, že zlí lidé nakonec skončí v pekle.

Zdroj: Profimedia

Sama herečka ale přiznala, že se dlouhé roky vyhýbala tomu, aby se na konečný výsledek natáčení podívala. Až před šesti lety ji děti přesvědčily, že by se měla na televizi dívat s nimi.

A tehdy teprve Kretschmerová pochopila, co vlastně byla schopná svou postavou Doroty vytvořit. Podle vlastních slov se zasmála a pobavila, protože se jedná o typickou starší pohádku, které se už dnes zkrátka nenatáčí.

Dnes je herečce šedesát pět let, žádnou výraznou vzhledovou změnou ale od svých třiceti neprošla. Herečka je stále vitální, usměvavá a plánuje v kariéře herečky pokračovat.

Kretschmerová je dodnes věrná Studiu Ypsilon, ve kterém pravidelně vystupuje v reprízovaných inscenacích. Neodmítá ale ani možnost, že by si opět někdy zahrála v televizním filmu či seriálu.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články