Představitelka doktorky Cuddyové ze seriálu Dr. House odešla kvůli penězům. Dnes bojuje za práva zvířat i žen

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
dr cuddyova dr house
Zdroj: Profimedia

Ač je role doktorky Cuddyové v Doktoru Housovi asi její nejznámější, zdaleka není jediná. Lisa Edelstein se však kromě herectví věnuje také dobrovolnické činnosti.

Doktorka Lisa Cuddyová, děkanka medicíny, adoptivní matka a milenka. Cuddyová, kterou po sedm sezón (153 epizod) ztvárňovala Lisa Edelstein, byla jednou z mála, kterou doktor House respektoval.

Pragmatická, přísná, ale mající pochopení pro to, že právní a etické prohřešky jsou vedlejším produktem, s nímž je třeba počítat při zaměstnávání geniálního, ale problémového doktora House. Byla tmelem, který držel nemocnici pohromadě.

Romantické napětí mezi Housem a Cuddyovou nakonec vyvrcholilo ve finále 6. série a v průběhu 7. série došlo k bouřlivému vztahu, který skončil rozchodem a Housovým zatčením.

Konec kvůli penězům

Edelstein se do poslední sezóny seriálu nevrátila, přičemž zdroje uváděly konflikty spojené s prodloužením smlouvy včetně snížení platu. Krátce před hereččiným odchodem ze seriálu TV Line (mimo jiné) informovala, že House je v televizi pod finanční tíhou. Výkonná producentka Katie Jacobs si postěžovala: „Sedm sezón se nám dařilo vyhýbat se telefonátům, aby nám někdo snížil rozpočet. Ale teď jsme se toho telefonátu dočkali.“

lisa edelstein

Zdroj: Profimedia

To přišlo v době, kdy měla Edelstein vypršet smlouva, a někdejší doktorka Cuddyová nedlouho poté vydala prohlášení, které přináší web Looper: „Po dlouhém zvažování jdu dál s kombinací zklamání z toho, že opouštím postavu, kterou jsem sedm let ráda hrála, a nadšení z nových hereckých a producentských příležitostí, které mě čekají.“

Kariéra po Dr. Housovi

Od odchodu ze seriálu v jeho předposlední sezóně Edelstein získala stálé role v sedmi různých televizních seriálech a mihla se i v dětském seriálu Adult Swim’s Children’s Hospital.

Jednou z nejnovějších rolí Lisy Edelstein je Golda Rosenblum v kanadském dramatu Little Bird. Edelstein ztvárňuje adoptivní matku hlavní postavy seriálu Esther Rosenblum, kterou hraje Darla Contois.

Golda jako vlivná židovská matriarcha v Montrealu nakonec zjistí pravdu o Estherině adopci, že jako pětiletá byla kanadskou vládou násilně odebrána své biologické rodině v rezervaci Long Pine v Saskatchewanu.

Tato cesta vede k emočně vypjatým setkáním mezi adoptivní matkou a dcerou, při nichž Golda pomalu pochopí, že Esther, které je nyní dvacet let, touží po ztracené rodině a nechá se zavést zpět do kanadských prérií, aby znovu objevila své původní kořeny.

Bojovnice za práva zvířat i žen

Edelstein žije v Los Angeles ve sto let starém domě se svým manželem, výtvarníkem Robertem Russellem, dvěma nevlastními syny a několika záchranářskými psy.

Dobrovolně spolupracuje s různými charitativními organizacemi, jako jsou Best Friends Animal Sanctuary (organizace pro ochranu domácích zvířat), The Anti-Defamation League (mezinárodní židovská nevládní organizace) a The Center for Reproductive Rights (celosvětová právnická organizace, která usiluje o prosazování reprodukčních práv, jako je právo na potrat).

Zdroj: Hollywood reporter, Looper, TV Line, Collider 

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články