Obsluhoval jsem anglického krále: Jan Dítě se změnil k nepoznání. Takto vypadá po 15 letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ivan barnev
ivan barnev

V roce 2006 měl premiéru další z filmů Jiřího Menzela, který natočil na motivy románu jednoho z neoblíbenějších českých spisovatelů všech dob Bohumila Hrabala. Snímek se stejně jako kniha jmenuje Obsluhoval jsem anglického krále a hlavní roli číšníka Jana Dítěte ztvárnil bulharský herec Ivan Barnev.

Českým divákům je tento herec stále znám především z Menzelova filmu, za sebou má však už desítky rolí, především v bulharských filmech, ale také v divadle. Stal se například členem Satirického divadla v Sofii.

S Menzelem se znal z divadla

Film Obsluhoval jsem anglického krále byl však pro jeho kariéru zlomový. Ztvárnil zde totiž roli vrchního Jana Dítěte, který se v době druhé světové války vypracuje v hoteliéra a později i cestovatele.

Na natáčení v Česku dodnes rád vzpomíná. Stále tvrdí, že právě příležitost zahrát si v tomto filmu bere jako jednu z nejcennějších, kterou mu život naskytl. S Jiřím Menzelem se poznali už několik let před natáčením filmu v divadle, kde spolu pracovali.

Barnev také vzpomíná, že naučit se česky pro něj vůbec nebylo jednoduché. Se smíchem ale dodává, že po třech týdnech výuky mu nedělalo větší problém svým kolegům rozumět.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ivan Barnev (@ibarnev)

Horor, v němž se objevil, propadl

Po roli Jana Dítěte zřejmě Barnev zatoužil po něčem akčnějším, a tak se v roce 2008 objevil v hororu Vlak do pekel o psychopatickém zabijákovi, který své oběti mučí a zavírá do klecí. Horor ale u diváků propadl, ačkoli vznikl v americké produkci.

Ivan Barnev i dnes stále natáčí, ale českým divákům jsou jeho filmy spíš neznámé. Můžou jej však sledovat na jeho instagramovém profilu, kde rád sdílí fotografie ze svého soukromí. Díky nim můžeme sledovat, jak tráví čas s rodinou nebo rybaří.

V roce 2019 se dokonce znovu objevil v Čechách na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech, kde propagoval drama Otec, v němž hrál opět hlavní roli.

Autor: Gabriela Kibicová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články