Eternals: Proti zákazu filmu v některých zemích se vyjádřila nejen Angelina Jolie

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Angelina Jolie
Zdroj: Denis Makarenko / Shutterstock.com

Celá řada fanoušků Marvelu se po dlouhé době letos dočkala novinky s názvem Eternals. Film měl vyjít už před rokem, kvůli pandemii covidu se ale natáčení neustále odsouvalo. Teď je konečně venku a Češi si ho mohou užívat naplno. Ne ve všech zemích ale mají to štěstí.

Eternals je prvním Marvel filmem, ve kterém je otevřeně zobrazena LGBTQ tématika. To znamená, že bez jakékoli cenzury a připomínek zobrazuje homosexuální pár, konkrétně Phastose a jeho manžela.

Zatímco v minulosti mnohé společnosti, jako například Disney, nebo dokonce i sám Marvel, předělávaly děj filmů, aby se nedostaly v tomto ohledu do problémů, tentokrát se Marvel rozhodl, že na komiksovém hrdinovi nic měnit nebude a zobrazí ho přesně podle jeho původního příběhu.

V Rusku od 18, v Saúdské Arábii úplně zakázán

Právě kvůli homosexuální tématice, která se ve filmu objevuje, se film potýká s řadou problémů v mnoha zemích. Například Rusko, které je známé tím, že homosexuály neuznává, mu dalo takzvaný R-rating.

To znamená, že je film veřejně přístupný od 17 let a pro mladší je považován za nevhodný. Přitom cílovou skupinou filmu jsou původně podle jeho autorů rodiny s dětmi od 12 let.

Pravděpodobně nejhůře film dopadl v Saúdské Arábii, kde ho vláda zakázala úplně. To ale dostalo nejen některé fanoušky, ale také mnoho z hlavních představitelů filmu. Neváhali se tak veřejně proti tomuto jednání ohradit.

Je to ignorantství a nechutná potřeba kritizovat

Jedním z lidí, kteří se proti zákazu filmu Eternals v médiích vyjádřili, se stala například Angelina Jolie, která si ve snímku zahrála jednu z hlavních postav Thenu. Ta promluvila na sociálních sítích i před novináři.

Označila zákaz jako ignorantství a nechutnou potřebu neustále někoho kritizovat. Podle ní není na filmu vůbec nic v nepořádku a země, které se proti němu staví kriticky, upírají svému lidu pohled na něco, co už je dnes součástí lidského života.

K zákazu filmu a jeho omezení promluvil také Haaz Sleiman, herec, který hraje ve snímku Phastosova manžela Bena. Ten je homosexuál i v reálném životě, k čemuž se přiznal v roce 2017 svým fanouškům prostřednictvím videa na Facebooku.

Tehdy o sobě prohlásil, že je sice muslim a Arab, ale zároveň také věří v křesťanského Boha a je gay. Podle jeho slov člověka jedna víra neomezuje a rozhodně by neměl jít sám proti sobě, když zjistí, že se jeho náboženství rozchází s jeho orientací.

To, že právě Saúdská Arábie film zakázala, se ho hluboce dotklo. „Arabské země podle mého názoru tímhle ukázaly, jak jsou ubohé. Tyhle ignorantské státy tímto přístupem ukázaly, že nejsou jen hanbou lidstva, ale také Boha,“ popsal herec své pocity.

Už nebudeme ustupovat

Samotný Marvel uznává, že ze strachu před podobnou situací v minulosti ve svých filmech udělal menší změny. Tentokrát se ale rozhodl neustoupit a hlavního hrdinu představit takového, jaký podle komiksů má být.

„Už nehodláme měnit hlavní postavy podle toho, jak svět píská. Teď je na nás, abychom my měnili svět. A Eternals je dobrým začátkem. I když víme, že to nebude snadné, musíme si jít za svým,“ objevilo se na stránkách společnosti.

Zdroj: wegotthiscovered.com, aol.com, todayuknews.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články