Akta X: Usedlá agentka Scullyová záhady již neřeší. Dnes je krásnější než v 90. letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Murder Scully
Murder Scully

Diváci si ji poprvé zapamatovali jako agentku Scullyovou ze seriálu Akta X. Herečka Gillian Anderson ale nezapadla s jednou rolí, dnes ji televizní fanoušci mohou vídat jako matku hlavního hrdiny Otise v seriálu Sex Education.

Gillian Anderson bylo pouhých dvacet čtyři let, když se v Los Angeles zúčastnila konkurzu do seriálu Akta X. Jí samotné se moc nechtělo, ale všiml si jí scénárista Chris Carter, kterého budoucí agentka Dana Scullyová zaujala.

Producentům nového sci-fi seriálu se ale herečka moc nezamlouvala. Carter si ji však prosadil a všudypřítomné napětí povolilo až po obrovském úspěchu.

V seriálu ale rozhodně neplatila za krásku, jako třeba Pamela Anderson, která hrála v souběžně vysílané Pobřežní hlídce. Role seriózní agentky jí přidala na věku, přestože byla ještě poměrně mladá.

Upjatý účes i móda herečce moc neseděly, přesto dozrála v elegantní a půvabnou ženu. Publikum ale seriál sledovalo hlavně kvůli drásající atmosféře.

S Davidem Duchovnym, který hrál jejího parťáka Foxe Muldera, se objevila v jedenácti sériích. Agenti pátrající po paranormálních jevech se společně dočkali i dvou celovečerních filmů, ale takový úspěch, jaký měl seriál, se zde nezopakoval.

Gillian byla za roli agenty Scullyové čtyřikrát nominována na cenu Zlatý glóbus a jednou si pro sošku i došla. Na rozdíl od Duchovnyho ale neměla štěstí na filmové role.

Nejzajímavější byla ve snímku The Turning, ve kterém se objevila i nahá. Úspěšná byla spíše na divadelních prknech a byla nominovaná na prestižní cenu Olivier Award.

Zdroj: Profimedia

Pomohla ženám v kariéře

Přestože na ceny měla spíše smůlu, díky roli agentky se jí podařil jiný majstrštyk. Geena Davis Institute, který se zabývá genderovými otázkami, zpracoval zajímavou studii. Ta ukázala, že postava Scullyové byla jako klíčová v kariérním rozhodování mnoha žen.

Dvě třetiny z těch, které pracovaly v technických a přírodovědných oborech, ji označily jako svůj vzor, díky kterému se dostaly k vědě.

Institut označil výsledky za „efekt Scullyová“, protože v takové míře se jedná o celospolečenskou změnu. Postava sečtělé agenty FBI inspirovala kromě toho mnoho dalších filmových a seriálových tvůrců, aby ženám psali zajímavé a neotřelé charaktery.

Z agentky sexuoložkou

Na další zásadní roli čekala až do chvíle, kdy překonala padesátku. Anderson ztvárnila sexuoložku Jean Milburn v seriálu Sex Education.

Zde se objevila s vycházející hereckou hvězdou Asou Butterfieldem, který si zde zahrál hlavní postavu, stydlivého studenta Otise, který začne radit svým spolužákům s milostnými tématy.

Neotřelý seriál si získal úspěch nejen u diváků, ale i u kritiky. Gillian Anderson to v padesáti dvou letech neskutečně sluší a stala se z ní šarmantní dáma, která ví, jak na sebe strhnout pozornost. Pryč jsou doby, kdy jako Dana Scullyová nosila dlouhé tmavé kabáty. Dnes vypadá mnohem lépe než v devadesátých letech.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články