Zelení zabijáci: Je-li vám život milý, držte se dál od těchto rostlin

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
manchineel
manchineel

Lidé mají mnohé fóbie. Bojí se výšek, tmy, samoty nebo toho, že je někdo přepadne a ublíží jim. Nebezpečí ale mnohdy číhá i tam, kde by ho nikdo nečekal. Třeba na louce.

Existuje několik rostlin, u nichž hrozí smrtelná otrava už jen z pouhého doteku. Většina z nich se sice na našem území nevyskytuje, na druhou stranu ale mnohé skutečně rostou ve volné přírodě.

Někdy vyvolají jen alergickou reakci, jindy ale může bez včasného zásahu doktora dojít až k velmi vážným komplikacím, v krajních případech dokonce i ke smrti.

Kudzu

Kudzu je původem asijská rostlina, která se rozšířila do Ameriky. Původně sem byla přivezena s myšlenkou boje proti erozi půdy. Kudzu se totiž velmi rychle šíří a pohltí všechno, co mu stojí v cestě.

Ale to je právě ten problém. Během několika dní se rostlina dokáže rozšířit natolik, že obroste auta, domy a další objekty. Právě odsud si získala svou přezdívku: šlahouny, které spolkly jih.

Aspergillus fumigatus

Český název pro tuto houbu je kropidlák zakouřený. Jde o na první pohled suchou a uhnilou houbu, která ale ve skutečnosti žije a jen čeká na své oběti.

Nachází se většinou v suchém listí a reaguje podobně jako seschlá pýchavka: Pokud cítí ohrožení, vybouchne a do vzduchu vypustí zapáchající dým. Ale s jedním velkým rozdílem, pýchavka se vás nepokusí zabít.

Dým z kropidláka obsahuje nebezpečné látky, při jejichž nadýchání hrozí vážné nebezpečí dýchacím cestám. Navíc může dojít i ke ztrátě vědomí či náhlému spuštění krvácení, například z nosu.

Ageratina altissima

Květina poměrně běžně rostoucí na louce je výrazná svými bílými květy. Pro většinu přežvýkavců je jedovatá, ale krávy si s ní poradí. To ale může být problém pro nás.

Zatímco jiné zvíře se rostlině vyhne, krávy si z ní udělají svačinku, která ale otráví jejich mléko i maso. Pokud později zvíře podojíme nebo pošleme na jatka, může jeho produkt ve výsledku ublížit nám.

Oměj

Anglicky se mu říká wolfsbane. Tato rostlina byla zmíněna v mnoha filmech a seriálech, ale ve skutečnosti nefunguje jako lék na lykantropii, jak mnozí režiséři tvrdí.

Naopak, stačí jediný dotek a jed z oměje se vám dostane do těla, kde může způsobit i smrt. Důkazem toho je případ z roku 2014, kdy zahradník bez rukavic rostlinu utrhl a doktoři mu už nedokázali pomoci.

Manchineel

Této rostlině se někdy přezdívá také strom smrti. A to rozhodně právem. Nejenže obsahuje desítky toxinů nebezpečných pro lidské zdraví, mnohé z nich navíc dosud nebyly identifikovány.

Plodům stromů říkáme jablka smrti. Jediné kousnutí totiž může zapůsobit stejně jako otrávené jablko z pohádky o Sněhurce.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články