Žaluzie nestačí jen otřít, drží se na nich prach, vlhkost i bakterie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zaluzie
Zdroj: Shutterstock

Žaluzie jsou skvělá věc a já občas opravdu lituji ty, kdo je doma nemají. V létě nejenže chrání před ostrým sluníčkem, ale zároveň poskytují trochu chladnější prostředí. A i v zimě, když se člověk chce dívat na televizi, je někdy opravdu skvělé mít možnost si pořádně zatáhnout a udělat si doma temno jako v kině. Jenomže kromě obdivování je třeba také jednou za čas žaluzie vyčistit.

Na žaluziích se chytá prach, od okna jde navíc velká vlhkost, a může se tak na nich objevit dokonce i plíseň, jak upozorňuje server Good Housekeeping.

Když člověk umývá okna, měl by umýt také žaluzie. Ve skutečnosti bychom je měli utírat ještě o něco častěji, protože se na rozdíl od samotného okna ušpiní mnohem rychleji. Jak přesně ale žaluzie vyčistit efektivně a důkladně? Jednoduché otření rozhodně nestačí.

Důkladný úklid

Žaluzie se skládají z jednotlivých proužků a na každém z nich se drží špína, prach, bakterie a vlhkost. Při úklidu tak nestačí jen žaluzie zatáhnout a otřít je houbičkou. Je potřeba od sebe jednotlivé proužky odddělat a očistit každý z nich zvlášť.

Zdá se to jako spousta práce, ve skutečnosti se tím ale chráníte před nemocemi, svůj domov před vlhkem a nepořádkem a samotným žaluziím prodlužujete jejich životnost. Čistit můžete podle serveru Pro ženy prakticky dvěma způsoby: suchou a mokrou cestou.

Švédská utěrka na prach

Pokud čistíte žaluzie pravidelně, jde vám nejspíš především o to setřít z nich prach. V takovém případě vám postačí švédská utěrka, kterou z jednotlivých částí prach setřete. Musíte dávat pozor, abyste žaluzie nezničili, takže to chce jistou opatrnost, zároveň ale i důslednost.

Prodávají se i speciální kartáče, které mají velmi jemné chloupky. Můžete s nimi tak otírat i dva nebo tři pruhy žaluzií najednou. Mně se ale příliš neosvědčily, a raději tak používám jen obyčejnou utěrku. Prach ze žaluzií dostanu i s ní a nemusím utrácet za drahé a nefunkční pomůcky.

Voda na větší špínu

Pokud patříte k těm, kdo žaluzie čistí dvakrát za rok pouze v rámci mytí oken, budete potřebovat víc než jen suchý hadr. Připravte si kýbl s vodou a čistícími prostředky. Důležité je žaluzie očistit jako první a až pak se pouštět do skel a rámů oken

Pokud nevíte, jaký je nejvhodnější přípravek na vyčistění žaluzií, můžete do vody nalít trochu octa a jedlou sodu, tyto suroviny při úklidu nikdy nezklamou. Pokud místo octa přidáte citron, bude vám navíc byt i příjemně vonět.

Zdroj: Good Housekeeping, Fantastic Cleaners, Pro ženy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články