Zabojujte parním čističem proti koronaviru, pára eliminuje 99,999 % obalených virů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Parni cisteni 1
Parni cisteni 1

Laboratorní testy potvrdily, že při správném používání odstraní přístroje z tvrdých povrchů až 99,999 % obalených virů, jako je koronavirus nebo chřipka, a 99,99 % běžných domácích bakterií. Dezinfekční prostředky by měly být v současnosti vyhrazeny primárně pro ambulantní a lůžkovou péči, a na trhu je jich stále nedostatek. Parní čističe tak mohou účinně pomoci přispět k obecné hygieně – jak v domácnostech, tak v komerčním a průmyslovém použití.

Čištění párou po dobu 30 sekund eliminuje 99,999 % obalených virů

Obalené viry, jako je koronavirus SARS-CoV-2, mohou být neutralizovány při vysokých teplotách. Protože viry nejsou bakterie ani živé organismy, odborníci hovoří také o inaktivaci virů. V laboratoři byl na tvrdý povrch distribuován certifikovaný testovací virus (Modified-Vaccinia-Ankara-Virus), který je reprezentativní pro obalené viry. Tato oblast byla poté vyčištěna ruční tryskou parního čističe a příslušným potahem z mikrovlákna. Bylo prokázáno, že významného snížení až o 99,999% obalených virů lze dosáhnout při maximálním tlaku páry a s dobou čištění 30 sekund na jedné ploše. Kärcher testoval parní čističe pro domácí použití i stroje pro profesionální použití. Ať už je pára produkována v kotli nebo v průtokovém ohřívači vody, nemá to vliv na výsledek v boji proti viru; obě technologie dosáhly v laboratoři srovnatelného výsledku.

Zdroj: Archiv Kärcher

Pravidla pro účinné čištění párou

Na výstupu z trysky přístroje dosahuje pára přibližně 100°C. Aby bylo možné účinně bojovat proti virům, musí být tryska vedena přímo nad povrchem. Čím dále je od čištěného povrchu, tím se teplota dopadající páry snižuje. Je také důležité zajistit dostatečné trvání čištění a zvolit dobu napařování 30 seku nd na jedné oblasti s maximálním stupněm páry. Použité potahy z mikrovlákna je nutné po dokončení úklidu vyprat při teplotě nejméně 60°C standardním pracím programem (nikoli Eco).

Zdroj: Archiv Kärcher

Vedlejší účinky, které uvítáte

Parní čističe pro svou práci potřebují pouze elektřinu a vodu. Lze je používat téměř neomezenou dobu a nevyžadují žádné dezinfekčních ani čisticí prostředky, ty jsou v případě páry vyloženě nežádoucí. Díky tomu, že parní čističe nepracují s chemickými čisticími prostředky, jsou během úklidu ochráněny i dýchací cesty uživatelů a samotná pára zajišťuje v místnosti příjemné klima. Rovněž je zabráněno potenciálně alergickým reakcím ze zbytků čisticích prostředků, např. pro děti, které si hrají na podlaze. Osoby trpící alergiemi těží ze skutečnosti, že pára váže prach a snižuje tak rozptyl alergenů.

Autor: Sára Vojtěchovská

Související články