Vyrobte si domácí tablety do myčky. Ušetříte peníze i životní prostředí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tablety do mycky
Zdroj: Shutterstock

Myčka na nádobí je vynález, který nám usnadní spoustu práce. Přesto ale někteří lidé dávají přednost raději klasickému mytí nádobí v ruce. Důvodů je několik. Některým se zdají drahé tablety do myčky, jiní se bojí, že navíc do přírody vypouští neekologické odpady.

Na většině tablet do myčky je napsáno, že jsou šetrné k životnímu prostředí. Přesto se  někteří odborníci shodují na tom, že oproti mytí nádobí v ruce se s jeho mytím v myčce do přírody vypouští škodlivých látek o něco více. To řadu lidí od užívání myčky odradí.

Druhým důvodem je pak cena tablet do myčky. Mnoho lidí tak nemá myčku vůbec, ti, kteří ji mají, ji používají jenom výjimečně. Patříte k nim i vy? S podomácku vyrobenými tabletami do myčky možná své názory změníte.

Základem je jedlá soda

Jedlá soda je v kuchyni nepostradatelným pomocníkem. Máme ji doma téměř každý. Málokoho by ale napadlo použít ji při mytí nádobí v myčce. Podle serveru Home Cleaning Family je přitom základem prakticky pro každou verzi podomácku vyrobených tablet do myčky.

Hned první návod je velmi jednoduchý. Do myčky přímo do přihrádky na tabletu kápněte trochu jaru. Posypte ho lžičkou jedlé sody, zaklapněte víko a můžete myčku pustit. Nádobí se krásně umyje.

Pokud ale umýváte skleněné nádobí a chcete mu zajistit i lesk, bude nutné přidat ještě citronovou šťávu nebo ocet. Ocet má o něco lepší účinky, na druhou stranu ale citron krásně voní. Je tak na vás, kterou možnost si zvolíte.

Vytvořte si tablety

Přípravky můžete samozřejmě do myčky dávat vždy tímto způsobem, po čase vám ale dojde, že je to zdržování a pokaždé načínat nový citron také není ideální. Můžete si tak tablety připravit předem a pak je jen jednoduše do myčky dát celé.

Budete potřebovat 100 gramů jedlé sody, 100 gramů práškové sody, 50 gramů kyseliny citronové a 50 gramů kuchyňské soli. Suroviny důkladně promíchejte a jemně poprašte vodou z rozprašovače. Jakmile bude směs držet pohromadě, zatlačte ji do tvořítek na led.

Směs nechte proschnout důkladně, ideálně až dva dny. Jinak se vám po vyklopení z formiček rozpadne. Takto připravené tablety pak můžete zabalit do kousků igelitu, který před použitím tablety v myčce nezapomeňte odstranit.

Zdroj: Popsci, ABC, Home Cleaning Family

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články