Vyhoďte zbytečné prostředky na čištění domácnosti a ušetřete pomocí kukuřičného škrobu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Kukuricny skrob
Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Kukuřičný škrob je práškový uhlohydrát a získává se z kukuřice. Většinou si ho koupíme kvůli nějakému receptu a pak nám doma stojí v poličce. Odteď už ale nebude, protože my vám přinášíme několik tipů, kde všude se dá využít. A navíc ušetříte.

Reklamy na nás hrnou neskutečné množství produktů na čištění čehokoliv. V praxi to pak vypadá, že naše skříňky přetékají přípravky na čištění skla, koupelny, kuchyně, odolných skvrn, a mohli bychom dlouze pokračovat.

Konec plných skříněk

V jednu chvíli už pak zoufalstvím nevíme, kam tyto prostředky dávat, a hlavně zjistíme, že 80 % z nich vůbec nefunguje tak, jak dle reklamy má.

Nakonec tedy většina lidí dojde k tomu, že tolik prostředků vůbec není třeba, a začnou se zajímat o jiné možnosti čištění. Například z produktů, které již mají doma.

Co dělali lidé, než měli v regálech supermarketů desítky různých čisticích prostředků? Spoléhali se například na kukuřičný škrob.

Mastné skvrny? Žádný problém

Vytáhnete prádlo na praní a najednou zjistíte, že je na něm mastný flek? Tak nezoufejte a naneste velkou odměrku kukuřičného škrobu na mastnou skvrnu a nechte jej 12 hodin působit.

Poté dejte prádlo normálně prát na běžný program a mastná skvrna bude pryč. Kukuřičný škrob totiž absorbuje mastnotu.

Stříbro bude opět zářit

Přípravky na stříbro jsou dostupné skoro v každé drogerii, ale je to jeden z těch výrobků, které vám poté doma zbytečně leží.

Namísto toho si připravte domácí pastu z kukuřičného škrobu. Vyrobíte si ji velmi snadno. Postačí 1 díl škrobu na 2 díly vody. Pastu rozetřete po celém stříbře jemným hadříkem, opláchnete a máte hotovo.

Vyčistěte si koberec

Pokud váš koberec zapáchá nebo jsou na něm skvrny, opět pomůže škrob. Posypte koberec kukuřičným škrobem a nechte 10 až 20 minut působit.

Následně stačí už jen koberec vysát a je vyčištěno. Kukuřičný škrob je na skvrny obzvláště dobrý, a také může absorbovat pachy a osvěžit koberce.

A ještě jeden typ: stejně funguje škrob i na matrace. Stačí je posypat, nechat působit a vysát.

Vyčistí i hrnce

Asi se shodneme, že hrnce vypadají skvěle jen prvních pár týdnů používání, a pak i přes veškeré snahy už nejsou úplně čisté. Opět pomůže škrob.

Smíchejte 1 díl vody se 2 díly kukuřičného škrobu, abyste získali neabrazivní čisticí prostředek na drhnutí. Poté již jen houbičkou vyčistíte celý hrnec.

Tuto směs lze použít k čištění koupelen a jiných povrchů, jako jsou varné desky v kuchyni.

Leštěnka na dřevo

Není nic horšího než většina komerčních leštidel na dřevo, které následně zanechají váš nábytek lepkavý nebo voskový.

Koneckonců, celý smysl leštění nábytku je, aby vypadal čistý a nový. Pokud tedy chcete svůj dřevěný nábytek udržovat a zbavit se poté pocitu mastných zbytků, smíchejte stejné díly kukuřičného škrobu a vody.

Směs lehce nastříkejte na dřevěný nábytek a otřete hadříkem z mikrovlákna.

Zdroj: The Spruce, Clean my space, Offbeatbros

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články