DomovKomerční sděleníŽivotní styl

Víte, jak ušetřit na energiích?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zarovka
Zdroj: Shutterstock

Ceny energií rostou, ze všech stran se na nás valí informace o tom, jak a o kolik se zdražuje. Mezi největší žrouty energií patří voda, topení a elektřina. Právě za topení zaplatíme ročně asi nejvíc. Není se tak čemu divit, že s blížící se sezónou jsme všichni tak trochu nervózní a sami sebe se ptáme, jaká bude zima a kolik nás to letos bude stát.

Chcete ušetřit na energiích? Držte se následujících rad!

Co si budeme povídat, každá ušetřená koruna se hodí. Kolem bytu i domu je neustále spousta starostí, pořád je do čeho investovat. Kdo má děti školou povinné, toho navíc čeká každoroční nákup školních potřeb, což taky není levná záležitost. O tom, že si každý rok zasloužíme nějakou tu dovolenou, na kterou jsou třeba volné finance, ani nemluvíme. Tak jak ušetřit na energiích?

Topte chytře!

Většina z nás rozfajruje kotel a pak větráme, protože je nám teplo. Výdaje na topení tvoří víc než polovinu výdajů za energie, takže se tím připravujeme o pěknou sumu. Jak tedy topit?

  • V bytě nepřetápějte.
  • Větrejte krátce, ale intenzivně, aby neprochladly stěny. Místo otevřené ventilačky po celý den vždy na pár minut otevřete všechna okna a za chvíli je zavřete. Vzduch se pročistí, ale stěny neprochladnou.
  • Odjíždíte na nějakou dobu pryč? Topení nevypínejte, jen ztlumte.
  • Zvažte investici do nových oken, kterými nebude táhnout.
  • Používejte termostat a v každé místnosti si nastavte přesně takovou teplotu, jako chcete. Přeci jen určitě máte jiné požadavky na teplotu v obýváku, jiné v dětském pokoji a jiné v ložnici.
  • Zaizolujte stropní prostor, případně podlahu.

Vsaďte na úsporné žárovky

I svícení něco stojí. Popřemýšlejte, zda se vám někde nehodí spíš stojací lampa než lustr, zvažte taky investici do úsporných žárovek a zářivek. Počáteční investice je sice vyšší, brzy se vám ale vrátí a ušetříte i stokoruny za dobu jejich životnosti.

Radiátory nezakrývejte

Taky vám přes radiátory visí záclony a závěsy? Pohovka nebo skříňky zakrývají několik článků radiátoru? Nejste sami, ale je to velká chyba. Radiátory nikdy nezakrývejte. Ušetříte až 10 procent energie.

Zvažte zateplení domu

Zateplení obvodových stěn domu může ušetřit klidně až 20 procent nákladů na vytápění, zateplení vnitřních stěn a podlah až 15 procent. Nestojí to za zvážení?

Mycka nadobi

Zdroj: Shutterstock

Jaké používáte spotřebiče?

Možná máte doma v kuchyni nebo koupelně spotřebiče, které vám slouží třeba 20 let. Jsou kvalitní a doufáte, že vám ještě nějakou dobu sloužit budou. Víte ale, jaká je jejich spotřeba? Když některý z nich začne zlobit, popřemýšlejte, zda se nevyplatí jeho výměna za nějaký energeticky úspornější. Zvažte taky pořízení myčky. I díky ní ušetříte.

A co změna dodavatele energií?

I když se snažíte energiemi neplýtvat, zbytečně nepřetápíte, používáte úsporné spotřebiče, dodržujete i další tipy, stejně se vám nedaří ušetřit? Zvažte změnu dodavatele elektřiny i plynu. Rozdíly mezi nimi jsou mnohdy obrovské, ročně můžete ušetřit i několik tisíc korun.

Víte, že změnu dodavatele můžete vyřešit online, pěkně z pohodlí domova?

Autor: redakce


Související články