Vánoční kaktus pochází z deštného pralesa. Vyžaduje tak jinou péči než běžný kaktus

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vanocni kaktus
Zdroj: Elena_Gr / Shuttestock.com

Vánoční kaktus je jedinečná rostlina, která vyžaduje speciální péči. Lidé často mají za to, že se jedná o kaktus z pouště, a vyžaduje tak stejnou péči jako běžný kaktus. Vánoční kaktus ale pochází z tropických deštných pralesů, takže vyžaduje úplně jiné zacházení.

Velkým specifikem vánočního kaktusu je, že na rozdíl od jiných rostlin v zimě neodpočívá, ale kvete.

Základem je správná péče

Vánoční kaktus patří bezpochyby mezi tradiční vánoční dekorace, o které je ale třeba se pravidelně starat.

Jak jsme již zmínili, jedná se o kaktus z deštného pralesa, takže namísto sucha potřebuje správnou vlhkost. Té se dá dosáhnout umístěním zvlhčovače či denním mlžením. I z toho důvodu je pro tento kaktus ideální místností koupelna nebo kuchyň.

Každé dva až tři týdny je pak potřeba kaktus důkladně zalít. Že je nutné kaktus zalít, poznáte podle toho, že když vnoříte do půdy prst, tak horní dva centimetry jsou suché.

Po zalití nechte kaktus 10 až 15 minut stát v misce pod květináčem, aby si kaktus vodu nabral, a poté z ní zbývající vodu vylijte.

Kaktus rozhodně nepatří na okno, kam míří přímé slunce, protože by pak došlo k jeho spálení.

Preferovaná denní teplota je 21 °C, noční pak 15–18 °C.

Přesazování má svou dobu

Pokud se rozhodnete vánoční kaktus přesadit, měli byste zvolit o něco větší květináč, než je ten původní. Ne však o moc, protože by se pak v hlíně zadržovalo velké množství vody a kořeny by mohly shnít.

Dle serveru House Digest je nejlepším typem květináče ten terakotový nebo keramický. V těchto květináčích totiž bude zajištěno proudění vzduchu kolem kořenů.

Vhodná je půda s velkým množstvím živin. Toho dosáhnete přidáním kompostu nebo rašeliny.

Ideální dobou pro přesazování je období ledna a února. Jedná se o období, kdy je kaktus již odkvetlý. Pokud váš kaktus stále kvete, počkejte do jeho odkvětu.

Vánoční kaktus a domácí zvířata

Vánoční kaktus je na seznamu rostlin, které vašim domácím zvířatům mohou ublížit.

Malé množství vánočního kaktusu by nemělo být nebezpečné, a protože vánoční kaktus nemá trny, neměl by váš domácí mazlíček utrpět fyzickou újmu.

Raději ale vánoční kaktus uložte na bezpečné místo, protože pozření většího množství může zvířatům způsobit podráždění žaludku, což vede ke zvracení nebo průjmu.

Pokud si tedy všimnete, že váš domácí mazlíček snědl větší kus tohoto kaktusu, raději s ním zajeďte k veterináři.

Zdroje: House Digest, Almanac

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články