Štětku na záchod je třeba pravidelně čistit. Zatočte i s vodním kamenem v míse

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zachodova stetka
Zdroj: Shutterstock

Štětka na záchod je důležitou součástí domácnosti. Nikdo si nechce představovat, jak by záchod vypadal po návštěvách, kdyby neexistovala. Kromě toho by nám všem asi bylo trochu trapně. Aby štětka fungovala tak, jak má, je ale třeba se o ni také starat.

Mnoho lidí si raději koupí štětku novou, než aby tu starou raději pořádně vyčistili. To je ale zbytečné, za pár dní bude i ta další potřebovat nějakou tu péči. Pokud tak nechcete stále dokola vyhazovat peníze za nové štětky, naučte se o ně raději starat.

Prostor okolo záchodové štětky je doslova přeplněný bakteriemi. Většinou totiž bývá v temném koutě místnosti, a navíc stojí ve vodě. A tam, kde je chladno a vlhko, tam se bakteriím velmi líbí. Jak tedy se štětkou na záchod správně nakládat?

Vždy uzavřená

Základem je koupit si štětku na záchod takovou, která je uzavřená. To znamená, že ve víku je jen malý prostor pro držátko a po použití je nástroj zasazen do stojánku, ze kterého bakterie nemají šanci se dostat ven.

V opačném případě totiž stačí jen malý průvan a nežádoucí mikroorganismy se rozlétnou všude po bytě.

Pravidelné čištění

Štětku je třeba pravidelně čistit. To znamená ideálně několikrát do týdne. Štětku dáte pod studenou vodu, vypláchnete z ní veškerý nepořádek a do držáku přidáte nový čistící prostředek. Celá řada se jich dá koupit v obchodě, existuje ale i možnost vytvořit si jej doma.

Skvěle podle mých zkušeností funguje jedlá soda s octem, která je vhodná na čištění prakticky čehokoli. Nejenže bakterie usazené ve štětce budou mít menší šanci přežít, zároveň při čištění záchodu docílíte maximální efektivity.

Zničí i vodní kámen

Samozřejmě pravidelná péče o záchodovou štětku je jen prvním krokem k tomu, aby byla vaše koupelna svěží a čistá.

Problémem často bývá vodní kámen, který se v míse tvoří. I v tomto případě připravte do boje staré dobré pomocníky, kterými jsou jedlá soda, ocet a sůl.

Vodní kámen se tvoří především v místech, kde voda necirkuluje, protože se tam usazují minerály z ní. Jedlá soda s octem ale dovede usazenou špínu odstranit.

Já pravidelně čistím doma sodou nejen štětku na záchod, ale i samotnou mísu. A mohu to oproti mnohdy nefunkčním mycím prostředkům rozhodně doporučit.

Zdroj: OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články