Starý poškrábaný nábytek se opět může lesknout novotou. Stačí ořech, ocet nebo dětské pastelky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
poskrabany stul
Zdroj: Shutterstock

Dřevěný nábytek vypadá sice elegantně, je na něm ale všechno vidět. Zvlášť pokud vám záleží na lakovaném povrchu a dokonale upravovaném dřevu, ve kterém každý malý škrábanec svítí na kilometry daleko. Nemusíte se ale bát, takové drobné chybičky se dají odstranit.

Nejspíš každý z nás má doma nějaký dřevěný stůl, židli nebo jiný kus nábytku, na kterém se dříve či později objeví nějaká ta rýha. Může za to neopatrnost, někdy třeba domácí mazlíčci nebo jednoduše to, že je stůl starý a časem se na něm zkrátka škrábance nějak udělají.

Není ale třeba zoufat a hledat hned nábytek nový. Ten poškrábaný se dá ve skutečnosti velmi snadno opravit. Existuje celá řada triků, díky kterým bude váš starý poškrábaný stůl opět zářit a nějakého poškození si na něm ani nevšimnete. Tady je několik tipů, jak se zbavit škrábanců z dřevěných povrchů.

Vlašský ořech

První metodou na opravení škrábanců je vlašský ořech. Ten podle serveru Grain & Frame rozpulte a jádrem přejíždějte škrábanec tak dlouho, dokud rýhu nevyplníte drobečky. Ořech uvolňuje kromě suchých částí také jakýsi olej, díky kterému se do škvíry nalepí.

Stůl bude opět krásně hladký, jako dříve býval. Pokud bude mít vyplněná rýha výrazně jinou barvu než zbytek stolu, není nic jednoduššího než stůl přelakovat. Že v něm někdy byly škrábance, by vám sotva někdo uvěřil.

Ocet

Při použití této metody budete potřebovat ocet. Skvěle funguje jablečný, postačí vám ale klidně i ten vinný. Dále si připravte trochu oleje a nějaké staré hadry, které budete po použití moci vyhodit. Ocet a olej smíchejte v poměru 1:2 a namočte do tekutiny staré hadry.

Těmi pak vyčistěte stůl, na kterém jsou škrábance. Olej se vsákne do škrábanců, zjemní strukturu dřeva a tím pádem také nebudou na první pohled vidět hluboké rýhy. Ačkoli na stole zůstanou, pouhým okem si jich nyní nevšimnete a hosté je uvidí jen v případě, že po stole přejedou rukou.

Pastelky

Zamalovat škrábance na stole můžete jednoduše i pastelkami. Tento způsob se hodí spíše pro jemné poničení stolu, s hlubokými rýhami si pastelky příliš neporadí. U těch mělkých ale dovedou díry vyplnit a udělat z vašeho stolu nový kus nábytku.

Pastelky mají několik výhod. Kromě toho, že si můžete zvolit přesně tu barvu, kterou potřebujete, jsou také silné a dlouho vydrží, takže ani dlouhodobé používání stolu opravy nezničí.

Kromě toho nejsou nijak jedovaté, protože se při jejich výrobě počítá s tím, že je budou děti okusovat. Na stole tak potom můžete klidně i poobědvat.

Zdroj: The Kitchn, Grain & Frame, A Butterfly House

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články