DomovKomerční sděleníŽivotní styl

Slaďte obývací pokoj pomocí nábytku – vytvoříte jedinečnou atmosféru nejen pro odpočinek

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Obyvaci pokoj
Zdroj: karamysh / Shutterstock.com

Obývací pokoj je v podstatě ústřední místností celého bytu. Mnohdy se zde schází celá rodina, ať už tráví čas odpočinkem, sledováním televize či třeba společnými koníčky. Proto je důležité zaměřit se na vybavení obývacího pokoje, aby atmosféra byla příjemná a místnost útulná. Díky tomu si budete moci užívat společný čas či třeba soukromý odpočinek.

Jednotný styl

Obývací pokoj bývá plný různého nábytku. Aby však vypadal dobře, je nezbytné všechen nábytek sladit do jednoho stylu. Těch se nabízí celá řada, velmi oblíbený je moderní minimalismus a designové kousky, někdo si naopak potrpí spíše na rustikální či retro vybavení. Výběr toho pravého stylu, který se vám líbí, záleží zcela na vás. Vždy se však snažte vybrat pouze jeden, do kterého budete ladit všechen nábytek a další vybavení obýváku. Dominantou místnosti je pohovka a obývací stěna, ty se proto snažte sladit nejvíce. Ostatní nábytek jako jsou komody, konferenční stolek či třeba police a osvětlení pak snadno přizpůsobíte hlavnímu jádru pokoje.

Obyvaci pokoj

Zdroj: Jodie Johnson / Shutterstock.com

Pozor na detaily

Vybavit obývací pokoj v jednotném stylu rozhodně není vše, co stačí k utvoření útulného pokoje. Velmi důležité jsou totiž detaily, kterých si na první pohled třeba ani nevšimneme. Ovšem ve výsledku mohou značně narušovat celek, což je nežádoucí. Jedná se například o tvar hran. Jestliže má nábytek ostré hrany, zvolte pohovku s rovnými tvary. Pokud jste vybrali nábytek s oblými tvary, pak by i sedací souprava měla být zakulacená.

Dalšími podstatnými drobnostmi jsou úchytky a nožičky nábytku. Zejména pokud jsou patrné, měly byste všechny společně sladit. Snažte se nekombinovat příliš mnoho materiálů. Nejlepší je držet se pouze pár různých možností. Mnohdy bývá oblíbené kombinovat přírodní materiály, to znamená, že k dřevěnému nábytku zvolíte koženou sedačku. Do této kompozice už se však nehodí další materiály jako je třeba oblíbené sklo či plast.

Rozměry nábytku

Důležitým faktorem jsou také rozměry nábytku. Přesněji řečeno jejich poměr. Jestliže totiž zvolíte drobnou obývací stěnu, nehodí se k ní dát robustní pohovku. To samozřejmě platí i naopak. Jestliže hledáte optimální řešení, pohovka by měla mít na každé straně zhruba o půl metru méně než má nábytek.

Obyvaci pokoj

Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock.com

Jak sladit komodu?

Komoda je častým vybavením obývacího pokoje. Nabízí praktické využití jako odkládací prostor, a navíc toho do ní mnoho schováte. Proto se hodí tento kousek nábytku v obýváku mít. Mnohdy však nebývá součástí obývacích stěn, proto je důležité ji při výběru správně sladit. Komodu vždy vybírejte až ve druhé řadě, její vzhled byste totiž měli přizpůsobit stylu, materiálu i barvám obývací stěny a pohovky. Obzvláště pokud je ostatní nábytek ze dřeva přírodních odstínů, komoda by měla mít ten samý odstín.

Nepodceňujte barvy

Pro harmonický výsledek je nezbytné sladit všechny barvy v místnosti. Stěny mnohdy zůstávají bílé, což rozhodně není chybou. Projasníte tak totiž místnost a zároveň máte jistotu, že barvy nevytvoří nepříjemný kontrast s nábytkem. Případně můžete na jednu stěnu zvolit nevýraznou barvu v přírodních teplých odstínech, například béžovou či smetanovou. Tyto barvy se skvěle budou doplňovat s dřevěným nábytkem. Oblíbené je také zařízení obýváku v černé nebo bílé. Díky tomu si pak totiž můžete vybírat barevné veselé doplňky. Ať už se jedná o polštáře, koberečky, barevné obrazy a mnoho dalšího.
Celková harmonie pokoje je velmi důležitá, jelikož ovlivňuje to, jak se v něm budeme cítit. Proto je důležité při vybavování myslet i na ty nejmenší detaily. Nezapomínejte ani na dekorace, díky kterým místnosti dodáte nádech domova.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články