S drahými svíčkami je konec. Domácnost můžete provonět za pár korun

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Domacnost vune
Domacnost vune

Krásně provoněná domácnost určitě udělá každému z nás radost. A nejen nám, ale zároveň i všem našim hostům. I vám by se jistě líbilo přijít na návštěvu k někomu, jehož domácnost bude příjemně vonět, nebo snad ne?

Možností, jak svému domovu zajistit krásnou svěží vůní, je přitom hned několik. A vůbec není potřeba spoléhat se na kupované osvěžovače, které seženete v drogerii. Domácnost můžete provonět za pár korun a vyrobit si svůj vlastní osvěžovač.

Aviváž na praní v rozprašovači

Aviváž při praní prádla používá většina z nás. Prádlo díky ní nejen krásně voní, ale zároveň je úžasně měkké. Proč tenhle prostředek, který máte jistě doma v koupelně vedle pračky i vy, nevyužít k výrobě osvěžovače vzduchu?

Vlastně na tom nic není. Stačí smíchat aviváž s převařenou studenou vodou v poměru 1:3. Směs poté ideálně nalijte do rozprašovače a poté s ní postříkejte záclony nebo jiný bytový textil u vás doma.

Jedlá soda a esenciální olej

Jedlá soda je v domácnosti všestranný a mnohdy bohužel nedoceněný pomocník. Nejenže v kuchyni nahradí kypřící prášek do buchet a vyčistí nejeden flek nebo skvrnu, ale v kombinaci s esenciálním olejem z ní vznikne skvělý osvěžovač.

Vezměte sklenici od přesnídávky nebo třeba od okurek a do víčka udělejte několik dírek. Poté smíchejte jedlou sodu (přibližně sto až sto padesát gramů v závislosti na velikosti nádoby) s několika kapičkami vámi vybraného esenciálního oleje. Množství kapek opět přizpůsobte velikosti sklenice. Sklenici poté umístěte na libovolné místo a tešte se z krásné vůně.

Želatina s krásnou vůní

Doma si můžete vyrobit i gelový osvěžovač vzduchu. Dobrou zprávou je, že výroba je snadná, rychlá a ještě k tomu levná. Co víc si přát?

Na výrobu budete potřebovat sáček želatiny bez příchuti, trochu soli a vámi vybraný esenciální olejíček. Pokud budete chtít, můžete gelový osvěžovač pomocí potravinářského barviva obarvit a případně dozdobit dle fantazie.

Želatinu připravte dle návodu a nechte bokem vystydnout. Poté vezměte sklenici a do té nakapejte několik kapek oleje.

Přidejte špetku soli a vychladlou želatinu. Budete-li želatinu barvit, přidejte barvivo a promíchejte. Do víčka poté udělejte několik dírek, nebo místo víčka použijte propustnou látku.

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články