Rýže není jen k jídlu. Pomůže s úklidem domácnosti a dle Asiatů ochrání před zlými duchy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ryze
Zdroj: Shutterstock

Rýže je jednou z nejoblíbenějších příloh. Používá se k masu a omáčkám, dá se z ní ale udělat také rizoto nebo se dá konzumovat nasladko. V domácnosti je ale mnoho dalších způsobů, jak rýži využít. A nemluvíme zrovna o tom, v jakém podání si ji dáte k obědu.

Někteří lidé v asijských zemích věří, že sypat rýži kolem domu, do kterého se nově nastěhovali, je ochrání před zlými duchy. „Jde o tradici. Lidé mají za to, že po nastěhování do nového bydlení jim rýže rozsypaná okolo domu pomůže udržet pozitivní energii,“ vysvětlila další důvod sypání rýže kolem domu pro Homes Gardens duchovní expertka Hey Clair.

V tomto případě je otázkou, zda to skutečně funguje, nicméně v domácnosti vám opravdu a prokazatelně může rýže pomoci v mnoha ohledech. Pokud jste doposud rýži pouze konzumovali, představíme vám ji například jako pomocníka při úklidu.

Čistí skleněné láhve i mlýnky na kávu

Pokud se snažíte umýt skleněné láhve, ale přes úzké hrdlo se do nich nemůžete dostat houbičkou ani kartáčkem, rýže vám může pomoci.

Stačí několik lžic suché rýže nasypat do lahve, přidat vodu a jar a pořádně vším protřepat. Zrnka rýže odstraní nečistoty z boků i dna láhve.

Podobně pak může rýže pomoci i v dalších místech, kam se při mytí nádobí nedostanete. Můžete ji například dát do mlýnku na kávu nebo i do mlýnku na maso, které vyčistí na jedničku.

Rýžový nahřívací polštářek

Rýži můžete společně s nějakou tou bylinkou (ideálně levandulí pro klidný spánek) nasypat do polštářku, zašít ji v něm a pak ho v mikrovlnce nahřívat.

Rýže udržuje teplo, a bude se vám tak na polštáři příjemně usínat. Dát si ho můžete například i na bolavé břicho, které by mělo teplo zklidnit.

Šperky i nářadí udrží jako nové

Rýže vstřebává vlhkost. Proto je vhodné dát ji do krabičky, ve které uchováváte své šperky. Ty potom budou delší dobu jako nové, nebudou černat a nestane se, že by se jakkoli vlhkem poničily.

Stejně to funguje i v dílně s nářadím. Šrouby a klíče díky přidané rýži nebudou rezivět.

To, že rýže pohlcuje vlhkost, má využití ale i ve slámce se solí či pepřem. Díky rýži nehrozí navlhnutí soli, takže se vám bude stále krásně sypat.

Využití má i rýžová voda

Až budete příště vařit rýži, nevyhazujte vodu, ve které jste ji propláchli. Ta obvykle dostává světle bílou barvu.

Místo toho, abyste ji vylili do odpadu, do ní namočte hadřík a tím vyčistěte dřevěné stoly, židle nebo třeba i prahy. Prach se na nich nebude tolik usazovat a vydrží déle čisté.

Zdroj: The Kitchn, Southern Living, Networx, Homes Gardens, Pro ženy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články