Proměna obývacího pokoje: Tipy, jak bojovat s častými problémy a vybudovat z něj oázu klidu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Rekonstrukce
Zdroj: Shutterstock

Již delší dobu přemýšlíte nad proměnou vašeho domova a stále nevíte, kde začít? Co třeba obývacím pokojem? V této místnosti se schází rodina i vaši přátelé, kteří se sem tam zastaví na kávu či přátelský rozhovor. Přesně proto je důležité mít tuto místnost tou nejkrásnější z celého domu.


Pokud jste právě začali přemýšlet o výzdobě svého domu a první na seznamu je váš obývací pokoj, můžete být překvapeni tím, že pokud spojíte zajímavé kousky dekorací, vytvoříte harmonickou a oblíbenou oázu klidu ve vašem domě.

Proměna může začít

První věc, kterou o sobě musíte zjistit, je váš styl. K tomu se vám může hodit procházení fotografií obývacích pokojů na internetu či v knihách. Tento menší „výzkum“ vám pomůže při výběru barev, podlahy a správném nábytku pro vámi tolik milovaný pokoj.

Častým problémem lidí je, že nevědí, jak v obývacím pokoji uspořádat nábytek. Lidé častěji přirážejí pohovku ke zdi, podél pohovky poskládají křesla a je to. Uspořádání nábytku je však něco, co vyžaduje trochu více plánování. Popřemýšlejte tedy nad tím, zda by vaše pohovka nevypadala hezky v prostoru.

Přemýšlíte nad kobercem? Pak si uvědomte, že nejdůležitější je jeho velikost. Pokud je dekorativní koberec příliš malý, může celý pokoj vypadat zvláštně. Proto si zkontrolujte rozměry vašeho pokoje a způsob uspořádání vašeho nábytku. Mezi okraji koberce a stěnami místnosti by mělo být alespoň padesát centimetrů místa.

Klidný domov, klidný duch

Prázdné stěny jsou známkou neúplné místnosti. To neznamená, že musíte zaplnit každý centimetr, ale krásné umění na stěnách je důležité. Nejdůležitější je sledovat své instinkty, pokud jde o to, co se vám líbí a co bude ve vašem pokoji viset. Najděte si obrazy, které se vám líbí, a poté poslouchejte srdce, které vám určí, kam obraz umístit.

Stejně jako obrazy je i osvětlení poněkud složitým prvkem každé místnosti. Důležité je zahrnout do vašeho obývacího pokoje minimálně tři typy osvětlení, abyste se cítili nejlépe. Zvažte stropní lustry, stolní a stojací lampy nebo nástěnné svícny. Poté už se sami rozhodnete, zda máte zrovna náladu na hodně, nebo málo světla.

Důležitý je také výběr správné barvy. Malování je relativně snadné a levné, proto si nejprve vyberte ty dražší dekorace a poté podle nich vyberte barvu, kterou použijete na stěny.

Je samozřejmé, že se budete muset přizpůsobit vašemu prostoru. Myslete ale na to, že jde o váš domov a v tom se chcete cítit nejlépe.

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články