Poradíme, jak vyčistit zašedlé tenisky. Nic speciálního není třeba

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
tenisky
tenisky

Známe to všichni. Koupíme si nové bílé tenisky a za pár týdnů už jsou zašedlé, okopané a celkově špinavé. Obzvlášť o bílou a světlou obuv je nutné pečovat. Ne všechny typy bot můžete navíc prát v pračce. Existují ale účinné způsoby, jak z nich nečistoty dostat, aby vypadaly zase jako nové.

Jedlá soda a ocet

Čisticí účinky jedlé sody i octa jsou známé. Co teprve když obě tyto ingredience smícháte dohromady? Do misky dejte jeden díl jedlé sody, dva díly octa a trochu teplé vody. Tento poměr je pouze doporučený, závisí totiž na míře zašpinění. Vzniklou pastu naneste na obuv pomocí starého kartáčku na zuby a nechte chvíli působit. Pokud bude třeba, celou proceduru opakujte. Nakonec boty ještě vyperte nebo aspoň opláchněte vodou.

Zubní pasta

Pasta na zuby se postará o váš chrup i vaši obuv. Naneste ji na všechna zašpiněná místa a nechte patnáct minut pracovat. Použijte však jen tu bíle zbarvenou, modré nebo zelené gely vám opravdu neudělají službu. Boty následně vymáchejte ve studené vodě a nechte uschnout.

Jedlá soda podruhé

Jedna polévková lžíce jedlé sody, polovina polévkové lžíce peroxidu vodíku a trocha teplé vody vám udělá pastu, která dokáže zázraky. K nanesení můžete opět použít starý kartáček na zuby. Pokud máte doma gumové nebo jednorázové rukavice, raději je použijte, ať chráníte svou pokožku. Pastu nechte působit třicet minut a podobně jako u předchozího tipu hoďte boty ještě do pračky, abyste je zbavili všech zbytků čistící směsi.

Odlakovač na nehty

Tento tip oceníte, pokud si pravidelně lakujete nehty. Tentokrát však odlakovač nepoužijete při manikúře, ale k čištění vašich bot. Vatový tampónek do něj namočte a přejeďte jimi zašpiněná místa boty. Pro tento účel jsou vhodnější ty s obsahem acetonu, ale i ty šetrnější si se špínou poradí. Nebojte se zatlačit a krouživými pohyby ji z obuvi dostat. Poté tenisky přejeďte ještě hadříkem namočeným v mýdlové vodě. I v tomto případě proces zakončete vypráním v pračce.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články