Plastová okna vyžadují péči, aby nedocházelo k jejich orosování. Tomu jde účinně zabránit

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Orosená okna
Zdroj: Nataliia Yankovets / Shutterstock.com

Každé ráno řešíte stejný problém – orosená plastová okna. Je to velmi nepříjemné a musíte každé ráno trávit otíráním oken a parapetu. Navíc hrozí, že se bude dařit plísním. Existuje však několik triků, jak rosení oken zabránit.

Orosená okna souvisí s ročním obdobím a potrápí tak zejména v zimě. Dochází k němu z důvodu různých teplot. Zatímco doma máte teplo, venku mrzne a okna se ochlazují.

Rosení oken zevnitř

Jak tedy vidíte, tak za orosením vašich oken stojí zejména fyzika. Nenechte se tedy zlákat informacemi, že si máte pořídit nová okna. Samozřejmě je rozdíl v kvalitě oken a při jejich výběru byste měli zvolit ideálně izolační trojsklo. Také je důležité, aby byla okna kvalitně nainstalována. Hlavní je ale vaše aktivní prevence.

Z tohoto hlediska je důležité vědět, zda se vaše okna rosí zevnitř, nebo z venku. Nejdříve se zaměříme na rosení oken zevnitř.

Zde pomůže pravidelné větrání, které je základem prevence rosení. Plastová okna izolují a nedochází tak k samovolnému provětrávání. Proto je nutné pravidelně několikrát denně vyvětrat. Pozor ale na ventilačku, která vzduch nevymění tak dobře a zároveň ochlazuje stěny u okna.

Větrání by mělo být krátké a intenzivní. Otevřete tedy okna dokořán a větrejte 4 až 10 minut.

Pokud nechcete větrat často, ale jen v případě potřeby, pořiďte si vlhkoměr. Ten vás upozorní, když je vzduch v místnosti příliš vlhký, a tedy na nutnost vyvětrat. Optimální rozmezí vlhkosti vzduchu je 45 až 60 procent.

Dalším ze způsobů prevence je rovnoměrné vytápění. Rozdíly v teplotě by neměly být skokové a mezi denní a noční teplotou by neměl být vyšší rozdíl než 5 °C.

V neposlední řadě vám pomohou květiny na parapetu, zapínání digestoře při každém vaření či sušení prádla mimo domov (balkon, sušárna).

Rosení oken zvenku či mezi skly

Oproti předchozímu typu rosení se těmto dvěma dá předcházet velmi těžko. Uklidníme vás, že rosení oken zvenku znamená, že vaše okna velmi dobře tepelně izolují. Řešení je v tomto případě pouze jedno – instalace vnější rolety.

Pokud máte dvojokna a rosí se vám prostor mezi skly, je to velký problém značící, že okna nejsou hermeticky uzavřena. V tomto případě nezbývá nic jiného než okna vyměnit.

Na závěr je důležité upozornit, že v každém případě je nutné rosu stírat. Zvýšíte tak životnost oken a zamezíte vzniku plísní.

Zdroje: Veselé bydlení, Prima nápady, iReceptář

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články