Pelargonie jsou ideální květiny pro začátečníky. Proměňte svůj balkón v oázu i vy

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
Pelargonie
Pelargonie

Původně rostly jen v jižní Africe, nyní zdobí balkóny většiny českých domácností. Řec je o pelargoniích, které jsou oblíbené nejen pro své drobné kvítky, ale také nenáročnost. Nepotřebují totiž nijak zvláštní péči a kvetou několik měsíců.

Květiny pro začátečníky

Pokud byste rádi s pelargoniemi začali a nechcete si je pěstovat od semínka, jednoduše si je pořiďte v obchodě. Klaďte však důraz na kvalitu. Listy by měly mít jednolitou zelenou barvu a stonky by měly být statné. Rozhodně si domu nepořizujte rostlinu viditelně napadenou hmyzem nebo se stopami po pesticidech.

Truhlíky, do nichž pelargonie zasadíte, musí mít vespodu díry, aby přebytečná voda mohla odtékat do misky pod nimi a kořeny nehnily. Co se týče zeminy, tyto rostliny uvítají takovou, která dobře odvádí vodu. Za promočenou hlínu vám příliš nepoděkují, vyvarujte se proto častému a vydatnému zalévání. Přes léto se snažte pelargonie hnojit každé dva týdny, v zimě pak květiny zalévejte minimálně a nehnojte je vůbec.

Milovnice sluníčka

Pelargonie mají rády slunná místa. Pokud máte balkoń orientovaný na západ, máte vyhráno. Znamená to, že rostliny budou několik hodin vystaveny slunečním paprskům a další část dne stráví v částečném stínu. Zvládnou horší povětrnostní podmínky, jako je mírný vítr, může se však stát, že silnější vichry a bouřky poškodí jejich citlivé kořeny. V takovém případě je lepší přemístit je do vnitřních prostor.

Kvetou skoro půl roku

Z pelargonií se můžete těšit od května do října. Takto dlouho kvetou, protože jim vyhovují i chladnější podzimní noci. Když začne mrznout, odkvétají.

Co se týče barev, tak u nás jsou nejoblíbenější pelargonie červené, růžové nebo bílé, ale existují i druhy fialové, dvojbarevné, se žíhanými květy či tmavými skvrnami. Je jen na vás, jakými si váš balkón, zahradu nebo terasu zkrášlíte.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články