Naše babičky si dávaly mýdlo pod polštář kvůli spánku. Pomůže vám i s roztoči

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mydlo
Zdroj: Shutterstock

Každý z nás používá v domácnosti mýdlo na mytí rukou. Napadlo vás ale, že má mýdlo i další využití? Naše babičky ho dříve dávaly pod polštář. A nebylo to jen kvůli tomu, aby domácnost krásně voněla. Proč tedy tento zvyk někteří lidé praktikují i dnes?

Někteří mýdlo dávají mezi ponožky nebo ho vkládají do šuplíků ke spodnímu prádlu. Důvod je obvykle jediný: předpokládáme, že pak bude prádlo vonět. Proto si většina lidí myslí, že i pod polštář se dává mýdlo právě kvůli vůni.

Pravdou ale je, že skutečnost je jiná. Mýdlo pod polštářem totiž může podle všeho pomoci klidnému spánku. A to je jen jeden z několika důvodů, proč možná po přečtení tohoto článku začnete s praktikou i vy.

Pro klidný spánek

Důvodů, proč se vám nespí dobře, může být víc. Možná vás jenom brní přeleželá ruka, máte křeče v noze, možná máte starosti a nenechá vás spát psychika. Ženy pak mají problémy se spánkem například v době menstruace.

Obecně se doporučuje snížit teplotu v místnosti, dát si na spánek meduňkový čaj a pustit si třeba nějakou relaxační hudbu. Pokud ale nic z toho nepomohlo, kostka mýdla pod polštářem vás možná překvapí. I když to zní podivně, na váš klidný spánek má mýdlo opravdu vliv.

Uvolňuje se z něj totiž hořčík, který zmírňuje křeče v nohách, ale také bolesti břicha či hlavy. Podle serveru Very Well Health pak také záleží na tom, jakou vůni mýdla zvolíte. Meduňka zklidňuje mysl, levandule vám pomáhá myslet na krásné věci a chrání vás tak před nočními můrami.

42 % lidí se shodne

Podle serveru Good Housekeeping byl před pár lety proveden průzkum, ve kterém se 42 % lidí shodlo na tom, že kostka mýdla pod jejich polštářem skutečně pomohla ke klidnému spánku. Mnoho odborníků je ale k situaci stále skeptických.

Za zkoušku nicméně člověk nic nedá. Mýdlo pod polštářem má navíc i další výhody. Kromě toho, že vám příjemně voní, cítí ho také roztoči. Ty ale aromatické vůně naopak odrazují, což je žádoucí.

Je jen na vás, zda trik s mýdlem pod polštářem vyzkoušíte. Možná vás po něm přestanou bolet nohy, pokud ne, minimálně se vyspíte ve voňavých peřinách bez roztočů.

Zdroj: National Library of Medicine, Room Matters, Very Well Health, The Healthy, Good Housekeeping

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články