Naplánujte si vánoční dovolenou tak, abyste byli doma co nejdéle

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Kalendar
Zdroj: PENpics Studio / Shutterstock.com

Blíží se Vánoce a s nimi i velký problém pracujících rodičů, kteří musí pokrýt vánoční prázdniny svých ratolestí. Občas bývá kalendář milostivý a státní svátky vyjdou na pracovní dny. Jak to vychází letos? Tak napůl.

Vánoční prázdniny začínají letos 23. 12. a končí 2. 1. Jak si tedy naplánovat dovolenou?

Kdo určuje délku prázdnin?

Co se týče státních svátků, ty jsou samozřejmě dány kalendářem na daný rok.

Vánoční prázdniny školáků pak řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na základě vyhlášky č. 16/2005 Sb., o organizaci školního roku.

V minulosti však prázdniny neměli školáci vůbec. Teprve Jan Amos Komenský navrhl, aby si žáci a učitelé odpočinuli. Marie Terezie pak zavedla 36 volných dní.

Vánoční prázdniny byly zavedeny až v roce 1935.

Server Prima ženy pak připomíná nejdelší vánoční prázdniny vůbec, které proběhly v roce 1945. Mělo to samozřejmě souvislost s válkou. Vánoční prázdniny byly tehdy prodlouženy až do prázdnin letních, studenti se tak do škol vrátili až v září 1946.

Tři dny dovolené za 8 dní volna

Letos půjdou děti do školy naposledy v pátek 22. prosince. Štědrý den vychází na neděli, což není úplně ideální, protože se jedná o víkend.

Ale následující dva svátky vyšly na pondělí a úterý, čímž se vám ušetří dva dny dovolené. Navíc vychází letos dobře i Nový rok, který připadl na pondělí.

Pokud si tedy vezmete dovolenou od středy 27. do pátku 29. prosince, budete doma celých krásných 8 dní.

Pro zajímavost – slovenské děti jsou na tom lépe. Ty budou doma až do 8. ledna 2024. O to horší je to ale pro slovenské pracující rodiče.

Rok 2024 vychází stejně

Příští rok to vyjde lépe, co se týče Štědrého dne, který připadne na pondělí. Následující dva svátky pak zajistí volno na úterý a středu. Ušetříte tedy 1 den dovolené. Ten si ale vypotřebujete na 31. prosince.

Pokud totiž budete chtít (nebo kvůli dětem musíte) mít dovolenou po celou dobu svátků, budete si muset vzít dovolenou na 31. prosince, který oproti letošnímu roku vychází na pondělí.

Zdroje: Vlasta, Proženy, Prima ženy

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články