Na staré samolepky jsou nehty a voda krátké. Poradíme, jak je odstranit bez rupnutí nervů

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
samolepky
samolepky

Omylem jste si hodili nové tričko do pračky i s nálepkou označující velikost a na vaší látce zůstala lepkavá skvrna? Zbytkové lepidlo je nejen postrach oblečení, ale i nábytku nebo skla. Naštěstí existují účinné způsoby, jak se jich zbavit, aniž by vám ujely nervy.

Lepidlo lze z oblečení dostat jednoduše. Musíte jen vědět, jak na to, abyste si látku nezničili. Spoustu prostředků, které lepkavou skvrnu odstraní, navíc máte doma. Používáte je však za jiným účelem.

Odlakovač na nehty i mýdlová voda lepidlo rozpustí

Prvním pomocníkem je odlakovač na nehty. Ten s acetonem vám pomůže uvolnit zbytky ztvrdlého lepidla. Pod skvrnu na látce dejte starý ručník, odlakovač aplikujte v malém množství na hadřík a vetřete jemně do zbývajícího lepidla. Nečistoty by měly rychle zmizet.

U syntetických materiálů stačí použít teplou vodu a mýdlo. Může se to zdát až fádní, ale opravdu to funguje. Trik je v tom, že pošpiněný oděv dáte na hodinu do mrazáku. Chladem se lepidlo na látce vytvrdí a vy pak můžete čarovat.

Navlhčete si utěrku či hadr z mikrovlákna a dejte na něj kapku mýdla. Hadřík můžete i krátce přejet tuhým mýdlem či prostředkem na nádobí. Poté s ním přejeďte postižené místo na oblečení, abyste sejí zbavili.

Že jste dostali z vašeho oblíbeného kousku úplně vše, se ujistíte tak, že jej namočíte do teplé vody zhruba na dvacet minut a pak ho necháte volně oschnout na sušáku nebo přehozený přes židli.

I z nábytku samolepky dostanete. Pomůže alkohol

Samolepky ale dokážou pozlobit i v případě, že se je snažíte dostat z nábytku. Tam se mohou dostat přímo od výrobce nebo se může jednat o starou samolepku s dětským motivem, který vaše dospívající dítě už zkrátka nechce mít na skříni.

V takovém případě povolejte na pomoc vatu namočenou v lihu. Opět jemně přejíždějte po zbytcích samolepky, které se vám nepodařilo odloupnout. Krouživými pohyby je odstraníte, chce to však trpělivost, protože se lepidlo bude rozpouštět postupně.

Až skončíte, přejeďte místo ještě suchým čistým hadrem, abyste se ujistili, že na nábytku nezůstaly žádné hrbolky z lepidla.

I etikety ze sklenic můžete odstranit trikem s teplou vodou a mýdlem nebo na ně na půl minuty nasměrovat horký vzduch z fénu. Etiketa půjde snadno sloupnout. Jen dávejte pozor na prsty, protože bude ještě horká.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články