Myjete si během sprchování také obličej? Řekneme vám, proč s tím raději přestat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena ve sprse
Zdroj: Shutterstock

Dlouhá horká sprcha pomáhá člověku zregenerovat se jak psychicky, tak i fyzicky po náročném dni. Opláchnete si tělo, vlasy a logicky i obličej. Je ale opravdu vhodné mít si ve sprše zároveň i tuto část těla?

Podle mnoha vědeckých výzkumů by si lidé během sprchování měli mytí obličeje odpustit, nebo alespoň vynechat dlouhé pouštění si vody do oblasti, kde je pokožka těla nejcitlivější.

Za tu jsou považovány tváře, čelo a oblast okolo očí, úst a nosu. A hned z několika důvodů je lepší si obličej mýt raději zvlášť u umyvadla. Osprchujte se a opláchněte si obličej až těsně před odchodem z koupelny. Proč?

Dlouhé sprchování zbavuje pokožku prospěšných lipidů

Naše tělo se přirozeně snaží vytvářet protilátky proti všemožným nemocem a problémům. A stejně jako naše vnitřní orgány bojují s virózami, i naše pokožka vytváří ochranné vrstvy bránící kožním onemocněním.

K těmto ochranným látkám patří například lipidy, které se nachází na povrchu kůže a které se dlouhým sprchováním společně se starou odumřelou kůží odstraňují. Než dojde k jejich regeneraci, trvá to i několik hodin.

Na obličeji je kůže nejcitlivější a také nejnáchylnější k problémům. Vyrážky, akné a hnisavé boláky se právě na tomto místě na těle vyskytují nejčastěji. Jemné pokožce také trvá nejdéle se zregenerovat.

Proto se doporučuje obličej nemýt dlouho, naopak ho jen opláchnout a dopřát mu spíše regenerační krém nebo nějaký ten přírodní obklad podporující hydrataci kůže a boj se zánětlivými pupínky. A to i v případě, že na ně netrpíte.

Ideální je jednou za týden použít okurkovou masku nebo jiné přípravky pro péči o pleť. Vždy si přečtěte složení a volte raději krémy a masky, které jsou dražší, ale máte u nich jistotu, že jde skutečně o přírodní produkty.

Zapomeňte na horkou vodu

Ivy Lee, dermatoložka pracující na klinice ve Velké Británii, zveřejnila před nedávnem v médiích informaci o tom, že horká voda prokazatelně může způsobit šíření bakterií zodpovědných za některé typy vyrážek.

„Pokud trpíte na akné, dlouhé pouštění horké vody na váš obličej může zapříčinit, že se vám bolestivé pupínky rozšíří mnohem rychleji,“ píše Lee.

Ideální podle ní je se mytí obličeje teplou vodou úplně vyhnout. Doporučuje si obličej několikrát denně opláchnout u umyvadla ledovou vodou. „Obličej pak nechte oschnout, utírání ručníkem rozšiřuje viry a bakterie, které jsou v něm usazeny,“ dodává.

I když podle některých vědců je vliv teplé vody na akné minimální, existuje celá řada studií, které to naopak potvrzují.

Názory vědců jsou různé, pokud ale nechcete nic riskovat, držte se raději studeného opláchnutí.

Samozřejmě to neznamená, že pokud si přestanete na obličej pouštět horkou vodu, vaše akné zmizí. K tomu jsou zapotřebí speciální přípravky a zdravá strava.

Zdroj: healthline.com, thehealthsite.com, glamourmagazine.co.uk
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články