Kuchyňský dřez pod mikroskopem: Vysvětlíme vám, proč bychom jej měli dezinfikovat každý den i několikrát

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kuchynsky drez
Zdroj: Shutterstock

Myslíte si, že je záchodová mísa nejšpinavější místo ve vašem domě? Možná by tomu tak bylo, je ale přirozené ji pravidelně čistit speciálními prostředky a zabránit tak množení bakterií. Věnujete ale dostatečnou pozornost také kuchyňskému dřezu? Uživatelka Louisa Frank na TikToku ukázala, proč byste měli.

Do kuchyňského dřezu denně lijeme zbytky nápojů a tekutých jídel, ačkoli bychom neměli. Umýváme v něm špinavé nádobí a nečistoty se v něm zachycují, i když je třeba na první pohled nevidíme. Ale bakterie si takovou potravu najdou.

I když kuchyň pravidelně čistíte, nejspíš denně nepoužíváte speciální dezinfekce, které pomáhají udržet váš dřez zcela čistý. Po přečtení tohoto videa ale raději nějakou tu korunu obětujete. To, co objevila uživatelka sociální sítě pod mikroskopem, vám zvedne žaludek.

Na první pohled čisto

Louisa nejprve na videu představí fanouškům svoji kuchyni. Ta je na první pohled krásně uklizená, čistotou se jenom leskne. Pak zabere autorka videa svůj dřez. I ten doslova září. Ona sama přiznává, že si při jeho čištění dává hodně záležet.

Jenomže i tak podle jejích slov člověk v kuchyni vždycky najde nějakou tu špínu. Samozřejmě, že nemusí být viditelná pouhým okem, ale pokud se podíváte pod mikroskopem, zjistíte, v čem skutečně žijete.

Louisa Frank údajně na TikToku viděla mladíka, který zkoumal pod mikroskopem různé věci na základě žádostí fanoušků. Ukázal jim, jak vypadá psí chlup, slupka z melounu nebo použitá náplast.

Ona se rozhodla ho v tomto ohledu trochu napodobit, ovšem praktičtěji. Ukázat lidem, co skutečně skrývá kuchyňský dřez. A podle všeho i ji samotnou výsledek experimentu šokoval.

@louisafrank20Kitchen sink 🙂 ##fyp ##Bossit2021 ##sciencefacts ##microscope♬ Steven Universe – L.Dre

Celá řada pohyblivých organismů

Louisa pomocí vatové tyčinky sebrala vzorek přímo z čistého a vydezinfikovaného dřezu. Ten přenesla na sklíčko pod mikroskop a několikrát zvětšila to, co se pod ním objevilo. A její první slova zněla: „Už teď to vypadá strašně.“

Na záběru z mikroskopu se totiž hýbalo cosi, co vypadalo jako žížala. Okolo ale bylo několik dalších malých teček, které se pohybovaly, a je jasné, že šlo o mikroorganismy, které by ve větším množství mohly být pro člověka škodlivé.

Podle Luisiných slov ale výsledek jejího průzkumu platí jen pro ty, kteří pravidelně kuchyň myjí a dezinfikují. Ani tak se totiž nezbavíte veškerých bakterií, které ve dřezu máte. A pokud ho jen povrchově umýváte, představte si výsledek stokrát horší.

Zděšení fanoušci

Není divu, že po shlédnutí tohoto videa se fanoušci začali zajímat o to, čím uživatelka svou kuchyň čistí a jak často. Odpovědí jim byly klasické běžně prodejné desinfekce, ale také speciální a o něco dražší prostředky, které je třeba používat i několikrát denně, každopádně hlavně po mytí velkého nádobí.

Většina lidí je zděšená, že má doma něco tak nechutného, a děkuje Luise za to, že jim ukázala, co všechno se v kuchyni může objevit i přes důkladnou očistu. Najdou se ale samozřejmě i ti, kteří se videu jen smějí a výsledky experimentu neřeší.

Sami prý v kuchyni uklízí, nejsou špindírové, ale příliš se nezabývají tím, jakou desinfekci použijí. A i když by prý podle nich v jejich dřezu Louisa objevila i horší bakterie, nikdy žádné zdravotní problémy neměli…

Zdroj: TikTok, thekitchn.com, eatingwell.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články