Kouzelná ingredience, s níž vyčistíte téměř cokoliv. I vy ji máte doma

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
ocet
Zdroj: Shutterstock

Málokterá hospodyňka by neměla doma v komoře nebo ve spíži na první pohled obyčejnou, leč v domácnosti nepostradatelnou ingredienci. Její všestranné využití se neomezuje pouze na kuchyni a přípravu jídel. Použít se dá i jinde.

Určitě i vy doma ocet máte. Možná si bez něho neumíte představit tlačenku s cibulí, mnozí jej vnímají jako nepostradatelnou přísadu do kulajdy. Věděli jste, že ocet lze použít i jako univerzální a zároveň hodně účinné čistidlo?

Od kuchyně po koupelnu

Ocet se své role čistidla ujímá opravdu s grácií. Svědčí o tom široké spektrum jeho použití, kdy se s ním v podobě čističe za pár korun a bez jediné kapičky chemie můžete směle ohánět od kuchyně po koupelnu. Využití totiž najde v každé místnosti.

Co třeba kuchyně? Tam většina z nás dbá na maximální čistotu, protože právě zde se to při nedostatečném úklidu hemží bakteriemi a viry. Jak se dá ocet v kuchyni použít? Budete mile překvapeni, co všechno dokáže!

Využití octu v kuchyni

Použijte ocet na kuchyňská prkýnka, která touto surovinou lehce polijte a vydrhněte houbičkou. Nelekejte se typického octového zápachu a nechte prkýnka dostatečně oschnout. Neodmyslitelný octový odér sám od sebe zmizí.

I mikrovlnná trouba bude po zásahu octem jako nová. Naplňte hrníček do poloviny octem a druhou polovinu dolijte vodou. Vložte do mikrovlnky a zapněte na 3 minuty. Mastnota se odlepí od povrchu a půjde poté snadno dolů. (zdroj: carujeme.cz)

Na špinavé spáry i usazeniny od vodního kamene

Ani koupelna se poctivé hospodyňce nevyhne, pakliže se pustí do úklidu. I tady si lze vzít na pomoc levnou, avšak účinnou a efektivní surovinu, jakou je právě ocet. Stačí ji vytáhnout z komory nebo ze spíže, kde jistě i u vás doma spokojeně odpočívá.

Ocet si k vašemu milému překvapení snadno poradí například se špinavými spárami. S těmi doma bojujeme poměrně často, protože stačí málo a dříve krásné spáry už nejsou jako nové. Uděláte nejlépe, když ocet nalijete do rozprašovače, spáry s ním bohatě postříkáte, necháte pár minut působit a poté vydrhnete.

Častým nešvarem jsou také usazeniny vodního kamene. Vodní kámen, to je prevít – také jste zaslechli tuhle známou větičku? Dejte vodnímu kameni sbohem s pomocí octa. Jak? Pokud se chcete zbavit usazenin v toaletě, nalijte do ní dva nebo klidně i tři hrníčky octa a nechte působit přes noc. Ráno se pak nebudete divit, když záchod vydrhnete, že bude jako nový!

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články