Konec smradlavým botám. Vyzkoušejte tyto tipy a zbavte se zápachu jednou provždy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
boty zapach
boty zapach

Obzvláště v létě se lidé zkrátka potí. Je to přírodní proces, se kterým se dá jenom těžko něco udělat. A nejvíce na to doplácí paradoxně nohy, jež se mnohdy celé dny potí v pevných botách. Když potom člověk přijde domů a zuje se, bytem se rozloží nepříjemný zápach. Co s ním?

Ne vždy si můžeme vzít ven jenom lehké žabky nebo lodičky. Někdy je zkrátka zapotřebí sáhnout po pořádné pevné obuvi, natáhnout si do bot ponožky a vyjít si v pohodlných botách na túru. Jenomže po návratu je zapotřebí celý proces dokončit eliminací zápachu z nich. A my vám poradíme, jak na to.

Prevence je důležitá. Nejen pro boty, především pro vaše nohy

Pravdou je, že zápach je způsobován především bakteriemi, které se v botách usazují. A ty mohou uškodit vaší pokožce na nohách.

Objevují se pak nepříjemné puchýře, bradavice, celkově cítíte nepříjemné svědění. A tomu všemu se dá předcházet dobrou prevencí, stačí dodržovat několik kroků.

Pravidelná hygiena je samozřejmostí. I když v létě strávíte celý den v bazénu a večer si řeknete, že sprchu nepotřebujete, rozhodně si nezapomeňte před spaním pořádně umýt nohy.

Kupujte si zásadně savé bavlněné ponožky a nikdy nenoste pevné boty naboso. Tím vším zabráníte tvorbě bakterií a bude to prevence pro vaše nohy, a také proti zápachu, který jinak vzniká.

Zbavte se zápachu i vlhkosti pomocí kočičí podestýlky

Pokud už se stane, že i přes veškeré dodržování předchozích pravidel vaše boty nepříjemně zapáchají, zbavit se vlhkosti a bakterií není až tak obtížné, jak by se mohlo zdát.

Stačí do bavlněné ponožky nasypat jedlou sodu, dětský zásyp, kypřící prášek, nebo dokonce obyčejné stelivo pro kočky. Ponožkou pak vycpěte botu a přes noc nechte působit. Obsah vstřebá veškerý zápach i vlhkost a obuv bude opět jako nová.

Pokud se potřebujete zbavit zápachu narychlo, vyzkoušejte sprej z vodky smíchané s pár kapkami citronové šťávy nebo octa.
Ta přebije nepříjemné pachy, ale spíše krátkodobě, pokud třeba zrovna vyrážíte ven a nechcete být ve společnosti k smíchu.

Ledem za čistými a voňavými botami

Mráz je spolehlivý zabiják většiny bakterií. Pokud tak nezabrala žádná z předchozích rad a máte doma místo, kam dát obuv na pár hodin pod bod mrazu, možná právě tahle rada vám pomůže.

Dejte si ale pozor, abyste boty vždy mrazili úplně suché, v opačném případě nebude mít proces účinek, a navíc obuv můžete jen poškodit.

Typů, jak se zbavit zápachu v botách je mnoho, minimálně jeden z nich bude rozhodně fungovat. Důležité je především dbát na své zdraví, protože zápach v botách je jen prvním příznakem toho, že naše nohy trpí. Dejte si proto dobrý pozor na to, jak se k nim chováte.

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články