Kaktusy nezvládne pěstovat každý. Jen některé druhy jsou vhodné i pro začátečníky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kaktus pece
Zdroj: Shutterstock

I když vypadají ostře, pohled na ně dokáže potěšit. Kaktusy umí udělat velkou parádu a není se čemu divit, že je stále více z nás chce pěstovat doma. Jejich nespornou výhodou je také fakt, že jsou velmi nenáročné a pěstovat je zvládne každý.

Pokud ale s pěstováním kaktusů nemáte žádné zkušenosti, pak je určitě lepší vybrat si takové, které jsou vhodné i pro naprosté začátečníky.

Velikonoční kaktus

Svým vzhledem je velmi podobný dobře známému vánočnímu kaktusu, nenechte se ale zmást – mezi rostlinami jsou určité rozdíly.

Velikonoční kaktus kvete v období jara. Je tvořen sklánějícími se rozvětvenými stonky složenými z plochých článků.

Líbí se mu na teplém místě, nevyžaduje časté zalévání a nejvíce se mu daří v písčitém substrátu. Snese i polostín, ale radost mu uděláte světlým stanovištěm.

Hvězdný kaktus

Kulaté tělo rozdělené na osm plátků – podle toho byste poměrně snadno poznali oblíbený hvězdný kaktus, který se řadí na seznam těch, jež jsou vhodné i pro pěstitele bez zkušeností.

Dobře uděláte, když jej zasadíte do kaktusové směsi, ideálně ze stejného poměru zeminy a písku.

Kaktus Saguaro

Semínka kaktusu Saguaro, známého také pod jménem kaktus svícnovitý, vysévejte v období od března do dubna.

Semínka se vysévají na povrch zeminy, ideální teplota je okolo 25 °C a perfektní bude, když kaktusu zajistíte vlhké prostředí.

Nejlépe se mu daří ve skleníku, během letních měsíců ho můžete nechat „letnit“ venku, na zimu rostlinu přesuňte do chladu s teplotou maximálně 12 °C.

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je bezesporu jedním z nejznámějších druhů kaktusů vůbec. Jak jeho název napovídá, kvete v období Vánoc – nemusí to ale být pravidlem.

Vánoční kaktus vyžaduje dostatek rozptýleného světla, pozor ale na přímé slunce, které rozhodně v lásce nemá. Hovět si bude v místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C.

Postavit ho můžete i na severní stranu oken, dařit se mu bude v zemině s příměsí humusu. Přesazuje se jednou za tři až čtyři roky.

Zdroj: naturebring.com, ceskykaktus.cz, osiva-semena.cz, cestestavby.cz
Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články