Je načase vyčistit okapy. Nebojte se a dejte se do práce

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
okapy
okapy

Od podzimní údržby okapu uplynulo půl roku a je třeba je vyčistit znovu. Pokud se této činnosti nevěnujete vůbec, je nejvyšší čas začít teď na jaře. Není však nutno volat do firem, svépomocí to zvládnete také. Je však třeba dbát na bezpečnost.

Okapy je dobré čistit minimálně dvakrát za rok, na jaře a na podzim. Dělá se tak proto, že nečistoty okap zanášejí, ucpávají a zadržují zůstatkovou vodu po dešti, a okapy pak rezaví a znehodnocují se.

Smetáček a lopatka jsou základ

Před tím, než se dáte do práce, si nezapomeňte nasadit pořádné ochranné rukavice. K okapu přistavte žebřík a vylezte po něm. Nejlepší bude, když vás dole bude někdo jistit.

Špínu odstraňte pomocí smetáčku a lopatky, někdy možná bude zapotřebí použít ruce. Vhazujte ji do nádoby nebo krabice, kterou jste si připravili, abyste odpad nesbírali všude po pozemku nebo zahradě. Hadicí nebo lahví s vodou pak okapy ještě umyjte.

Jestli se bojíte výšek, můžete si pořídit čističe, jež jsou pro okapy přímo určené. Ty pak nasadíte na tyč a okapy zbavit nepořádku, aniž byste lezli pomalu na střechu. Tyč však budete muset pořád držet nad hlavou, do okapu neuvidíte a ve výsledku to může být i velmi fyzicky náročné.

Fanoušci sci-fi možná ocení i čistič robotický, ale to je spíš taková libůstka, navíc poněkud drahá.

Myslete na další čištění

Až budete mít okapy vyčištěné, myslete na to, že za pár měsíců budou vaši péči potřebovat znovu. Aby se vám neucpaly nečistotami, zkuste na ně instalovat i speciální ochrannou mřížku.

Voda bude dále do okapu téct, padají listí to nebude mít tak jednoduché. Při další údržbě budete mít pak o trochu lehčí práci, jelikož vám s nežádoucími dary přírody ve žlábku pomůže obyčejný vítr.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články