Jak pečovat o ložnici: Zima je ideálním časem pro kontrolu matrace a zbavení se roztočů

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
loznice zena
Zdroj: Shutterstock

Zima už je tady a společně s jejím příchodem bychom měli přizpůsobit nejenom svůj šatník, ale také veškerou péči o svou domácnost. Výjimkou není ani ložnice, pro tu to totiž platí obzvlášť.


Za dlouhých zimních nocí totiž určitě budeme chtít, aby naše ložnice a postel byly hřejivým útočištěm, kam se budeme rádi vracet promrzlí ze zimních procházek, z práce nebo třeba z vánočních trhů.

Jak přizpůsobit svou ložnici zimnímu období

Základ pohodlí je samozřejmě v čistotě. Každá změna ročního období je tak skvělou záminkou pro pořádný úklid celé domácnosti včetně ložnice.

Uvidíte, že když své místo spánku a odpočinku zbavíte roztočů, prachu a vůbec veškerého nepořádku, bude to mít veliký vliv nejen na kvalitu vašeho spánku, ale i na náladu, kterou vám pobyt v místnosti přinese.

Zároveň je to dobrá příležitost ke kontrole matrací, peřin a polštářů, jejich vyprášení, vyčištění a třeba i zvážení jejich výměny, pokud už je máme dlouho a nevyhovují našim standardům.

V zimě je také dobré zvážit přidání například další deky, hřejivého prostěradla nebo i peřiny navíc pro případ, že nám v noci bude chladno.

Pokud chcete při péči o ložnici šetřit, můžete využít slevové kupóny, které se dnes velmi často nabízejí jako součást marketingových akcí různých prodejců. Tyto kupóny vám mohou pomoci ušetřit značnou částku při nákupu nových matrací, polštářů nebo dek.

Je však třeba si dát pozor na podmínky jejich použití a zvážit, zda vám skutečně nabídnou výrazné slevy. Někdy mohou být totiž slevy jen zdánlivé a ve výsledku může být nákup bez kupónu výhodnější. V každém případě ale není od věci slevové kupóny využívat a zkoumat, zda by pro vás mohly být užitečné.

Chlupaté hřejivé deky navíc mohou přispět k atmosféře příjemného domova. Na večerní usínání se budeme rozhodně o to víc těšit.

Koberec, vůně a výzdoba přispějí skvělé náladě

Pokud nemáme v ložnici koberec celoročně, možná by přes zimu příjemnému domovu přispěl alespoň kusový před postel. Není nad chlupatý koberec pod nohama, když ráno na boso lezeme z vyhřáté postele.

Pokud je koberec zároveň v teplých barvách, například žlutý, pomůže nám pokoj projasnit, což přidá i psychice – například při melancholii, kterou zimní období občas přináší.

Atmosféru doladíme příjemnou vůní, pro kterou můžeme použít například aroma difuzér nebo vonné svíčky či tyčinky. Každému vyhovuje jiná vůně, pro to správné naladění si vybereme tu, která je příjemná především nám.

Nechce to ale přehánět, těžké vůně můžou v ložnici působit jako rušivý element a bránit kvalitnímu spánku, nebo dokonce způsobit bolest hlavy.

Pokud jste naladěni na vánoční svátky, rozhodně prospěje přidání nějaké jemné vánoční nebo zimní výzdoby. Například sníh ve spreji může vytvořit krásné obrazce na oknech, jemná světýlka zase zpříjemní chvíle před usnutím.

Zdroje: National Hotel Supplies, Well + Good, Homeology

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články