Jak doma snížit množství prachu? Naučte se, jak mu předcházet

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Uklid prachu
Zdroj: Shutterstock

Vypadá to, že bez ohledu na to, jak často doma uklízíte, na vás pokaždé někde v domácnosti vykoukne vrstva prachu. A to je něco, co dokáže pořádně naštvat. Kde se ale všechen ten prach skrývá a jak se ho můžeme zbavit?

Většina domácího prachu pochází z nečistot, pylu a jiných venkovních částic. Naučte se, jak prachu předcházet a udržovat čistou domácnost.

Jak snížit množství prachu

Jelikož přichází největší množství prachu z venku, je důležité udržovat okna a dveře co nejčastěji zavřené. Vyzkoušet můžete například to, že budete své boty nechávat před vchodem do domu a nebudete si zbytečně zanášet prach do domácnosti.

Jste-li majitelem domácích mazlíčků, tak i ti nám do domácnosti zanáší přebytečný prach a srst. Nejlepší volbou je svého miláčka pravidelně kartáčovat venku nebo v koupelně. Tím zamezíte přístup všem nečistotám, které vás mohou obtěžovat.

Volná vlákna z látky a papíru také přispívají k velkému množství prachu. Snažte se oblečení nenechávat ležet volně v místnosti, ale uložte ho do krabice. Pravidelně také recyklujte časopisy, noviny a krabice. Nejlépe si pak určete místo mimo domov, na kterém budete tyto věci skladovat.

Čistá domácnost

Pravděpodobně vás napadlo, že i v posteli se může držet velké množství prachu. A přesně toto místo by mělo být tím nejčistějším místem v celé domácnosti. Proto udržujte prostěradla a ložní prádlo co nejčistější a měňte je alespoň jednou týdně.

Nejlepší pomocí k tomu, jak se zbavit přebytečného prachu, je pravidelné vysávání. Podívejte se po vysavači s HEPA nebo jiným vysoce účinným filtrem, který bezpečně zachytí prach a jiné alergeny.

Existují také čističky vzduchu, které pouze umístíte do své domácnosti a o prach je postaráno. Ujistěte se, že čističku umístíte poblíž dveří nebo oken, abyste dosáhli nejlepšího výsledku.

Máte problém s pravidelným úklidem prachu na těžce dostupných místech, jako jsou horní strany vašich skříní? Položte na tato místa noviny a pravidelně je vyměňujte.

Stejně tak můžete odstranit prach z oblečení pomocí válečku, který běžně používáte na odstraňování zvířecích chlupů.

Zdroj: Apartment Therapy
Autor: Štěpán Pacík


Související články