Jak detoxikovat váš dům od nebezpečných chemikálií? Je to mnohem důležitější, než si myslíte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Uklid
Zdroj: Shutterstock

Udržování krásně čistého domu může být mnohdy náročné. Většina lidí k úklidu využívá chemické prostředky, které si zakoupí v obchodech. Často však bohužel nepřemýšlí nad tím, že se chemikálie udržují v domě velmi dlouhou dobu.

Jak často u vás doma uklízíte? Je to jednou měsíčně, nebo úplně každý den? Ať už je to jakkoliv, věřte tomu, že chemikálie, které se v prostředcích nacházejí, nejsou pro lidské zdraví to nejlepší. Jak se jich ovšem zbavit?

Přehnaně čistý domov nemusí být tak zdravý, jak si myslíte

„Řada vědeckých výzkumů dospěla k závěru, že průměrný dům je více znečištěný než dům na rušné ulici kvůli hromadění toxinů, které v něm zůstávají,“ říká interiérová guru, televizní moderátorka a autorka Michelle Ogundehin.

Z vaší domácnosti byste měli vyhodit vše, na čem se nachází toxické varování. Pokud jste někdy kašlali při nalévání bělidla na toaletu kvůli dezinfekci mísy, bylo to pravděpodobně proto, že se bělidlo mísí s amoniakem, který se nachází v moči a vytváří plynný chlór.

Jen málo lidí si uvědomuje, v kolika čisticích prostředcích se nachází bělidlo. Často také lidé zapomínají při čištění na gumové rukavice a nenamáhají se přemýšlet nad tím, jak špatný je přímý kontakt pokožky s těmito přípravky.

Zkuste vymyslet alternativu

Pokud vás výroba vlastních přírodních čisticích prostředků neláká, na trhu je mnoho hotových ekologických produktů s nádhernými přírodními vůněmi. Vlhké utěrky na nádobí se rychle stávají živnou půdou pro bakterie, proto popřemýšlejte nad bambusovými utěrkami vyrobenými z mikrovláken.

Patříte mezi ty, kteří doma pálí velké množství svíček? Při jejich hoření se z nich uvolňují látky, které jsou pro vás údajně stejně špatné jako cigaretový kouř. Vyberte si svíčky, které mají bavlněné nebo papírové knoty a jsou vyrobeny z neparafinových vosků, jako je včelí vosk a jiné.

Je-li to možné, zkuste svůj dům vyčistit od plastů. Zejména při skladování potravin volte přírodní materiály vyrobené člověkem, abyste si do vašich oblíbených pokrmů nesypali i malé částečky plastových obalů.

Sklo nebo nerezová ocel jsou ideální a zejména skleněné nádoby působí jako skvělá dekorace.

Zdroj: Metro
Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články