Co dělat, aby vám kaktusy krásně vykvetly

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kaktus kvety
kaktus kvety

Kolem kaktusů panuje jeden velký mýtus. A to, že se o ně nemusíme vůbec starat. Jenže chyba lávky. Pokud chceme, aby krásně vykvetly, musíme jim dodat potřebnou péči. Sluníčko a minimum vláhy nestačí, ale zase to není žádná věda.

Kaktusy pocházejí ze suchého pouštního podnebí, z čehož bychom měli vycházet. Neznamená to však, že bychom ho měli nechat napospas slunečním paprskům I tato rostlina může shořet, zejména pokud ji vystavíte přímému světlu za skleněným oknem, což zvyšuje dopad slunce.

Že nepotřebují vodu? Mýtus

Co se týče zálivky, zde se dělají nejčastější chyby. Že sukulenty vodu vůbec nepotřebují, je mýtus. Pořád se jedná o rostlinu, která z vláhy čerpá živiny. Pravidelné zavlažování je na místě, jen prostě mají zvláštní schopnost přežít v suchých podmínkách.

Proto kaktus pěstujte na místě, kde je dostatek tepla, a zalévejte je každý týden. Půda mezi jednotlivými zálivkami by ale měla být suchá, v opačném případě počkejte, až uschne, a kaktus v žádném případě nepřelévejte. Kořeny by mohly začít hnít.

V červnu je můžete hnojit

Teď při časném létě snesou více sluníčka i zálivky. Dokonce je můžete hnojit, ale raději pouze speciálním pro ně určeným hnojivem.

To používejte v malém množství. Bohatým hnojením kaktusu můžete způsobit, že nevykvete! Nyní v červnu je vhodný čas na hnojení hnojivem s nízkým obsahem dusíku a vyšším obsahem fosforu a draslíku.

Slunce jim teď dopřejte hodně. Nezapomeňte je jednou za čas otočit, abyste dosáhli ideální expozice.

Některé pokvetou až za několik let

Pokud jste těmto rostlinám přes zimu nedopřáli dostatek stínu a chladu po dobu nejméně dvou až tří měsíců, šance na rozkvět jsou mizivé. Po létě na to myslete a nedávejte je na parapet nad topení, horký vzduch v zimě zrovna nemilují.

Některé druhy kaktusů ale kvetou, až dosáhnou v dospělosti, což může trvat i několik let. Fintou tedy je si kaktus pořídit v rozkvětu, abyste mezi dalším květem nezešedivěli.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články