Bojujte proti pachům v domácnosti přírodní cestou

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
smrad z lednice
smrad z lednice

Naši domácnost neprovází jen běloskvoucí čistota a lesk, ale přirozeně také zápach. Samozřejmě nejúčinnějším tipem je se věcí, které jej způsobují, nadobro zbavit. Jenže tato rada příliš nefunguje v případě domácích mazlíčků, lednice nebo odpadkového koše.

Proto je na trhu velké množství osvěžovačů vzduchu. Můžete volit mezi těmi elektrickými, ve spreji nebo jít přírodní cestou. V posledním případě si vystačíte i s tím, co máte doma.

Síla esenciálních olejů

Pořiďte si aromalampu. Svíčka a vhodně zvolený esenciální olej vám udělají medvědí službu. Oleje navíc můžete mezi sebou kombinovat a vytvořit takovou vůni, která nejen že provoní byt, ale také vás zrelaxuje, uvolní napětí a stres. Zkuste si namíchat levandulový olej s vanilkovým a uvidíte, že nám dáte za pravdu.

Výbornými pomocníky jsou oleje z citrusů. Ty odstraňují pachy a navíc vzduch dezinfikují. Zkuste do aroma lampy kápnout trochu mandarinkového, pomerančového nebo grapefruitového oleje. Ty, jež mají ve složení limonen, ale raději nepoužívejte, pokud sdílíte domov s domácími mazlíčky, pro něž je toxický.

Královna levandule

Silné účinky mají i bylinky jako eukalyptus, máta, rozmarýn a čajovník. Královnou všech je pak levandule. Když její snítky rozmístíte na vybraná místa, pomohou vám nepříjemné pachy polapit a ještě k tomu tato rostlina bude u vás doma hezky vypadat. Její sílu znásobíte, když ji pokapete trochou esenciálního levandulového oleje.

Bojujte proti kouři

Pokud si přinášíte zlozvyk v podobě kouření i do bytu, určitě jste už přemýšleli, jak se zbavit zakouřeného koberců. Odpověď se skrývá ve vaší spíži a říká se jí jedlá soda. Jeden až dva šálky jedlé sody obohaťte pár kapkami oblíbeného esenciálního oleje a nasypte na koberce.

Abyste zajistili ještě lepší výsledek, prášek zapracujte do koberce kartáčkem a nechte několik hodin pracovat. Jedlá soda pachy pohltí a vůně přidaného oleje je překryje. Poté stačí koberec jednoduše vysát.

Kávová sedlina do lednice

Určitě jste se setkali s tím, že při vybírání ideální vůně vám pomůže přičichávat ke kávovým zrnkům mezi zkoušením jednotlivých parfémů. Káva totiž také dobře neutralizuje pachy.

Kávová zrna nebo suchou sedlinu vložte do nádoby, překryjte plátýnkem nebo utěrkou, uložte do lednice a nechte dělat svou práci.

Zapáchajícího odpadu se lehce zbavíte

Jedlá soda funguje velmi dobře s octem, pokud jde o zapáchající odpad. Nejdříve nasypte šálek jedlé sody do dřezu, umyvadla a odtoku vany či sprchového koutu a nechte ji působit čtvrt hodiny. Potom přijde na řadu rovněž jeden šálek octa. Tyto složky spolu výborně působí, čistí a odstraňují zbytky odpadu a s nimi i otravný odér.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články