Aviváž můžete v domácnosti využít různě. Dokáže víc než jen provonět vaše prádlo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Avivaz
Zdroj: Shutterstock

Vůně čerstvě vypraného prádla, která se line celým bytem, je příjemná pro většinu z nás. Aviváž kromě vůně zajišťuje i změkčení prádla. Napadlo vás ale využít aviváž v domácnosti i jinak než k jejímu původnímu účelu?

Ať už kupujete aviváž s jakoukoli vůni, je zřejmé, že vám je příjemná, a tak by byla škoda ji využívat jen na prádlo.

Bytová vůně

Trendu bytových vonítek a difuzérů propadlo hodně hospodyněk. Vyrobit si jedno takové vonítko můžete i pomocí aviváže.

Do lahvičky stačí nalít oblíbenou aviváž a rozředit troškou vody. Poté ponořte do směsi špejle. Byt bude krásně provoněný, jako byste právě vytáhla prádlo z pračky. Hodí se hlavně do koupelny nebo ložnice.

Vůni aviváže můžete do šatníku dostat i jinak než skrz pračku. Namočte ubrousek nebo látkový kapesník do aviváže a položte na talířek, který dejte do šatní skříně. Vaše prádlo pak bude stále vonět jako právě vytažené z pračky.

Eliminace statické elektřiny

Aviváž můžete použít i na prach, například na televizorech. Naneste trochu aviváže na hadřík na leštění a otřete s ním prach. Na takto ošetřených místech se prach nebude tolik usazovat a eliminuje to i statickou elektřinu.

Aviváž vám může pomoci i v případě, že vás trápí elektrizující vlasy. Stačí kápnout trochu do dlaně, rozetřít a uhladit si vlasy.

Úklid

Zkoušeli jste někdy aviváž na připáleniny na dně hrnce? Určitě ne a je nejvyšší čas to změnit. Na dno připálené nádoby nalijte teplou vodu a trošku aviváže. Nechte působit přibližně hodinu. Uvidíte, že připáleniny půjdou snáze vyčistit.

Díky aviváži můžete odstranit i skvrny od tvrdé vody. Zejména kuchyňský kohoutek zůstává často flekatý. Když jej otřete hadříkem s aviváží, necháte chvilku působit a poté setřete, kohoutek se bude lesknout jako nový.

Při smíchání vody a aviváže v poměru 1:1 vznikne roztok, díky kterému odstraníte skvrny od jídla, pití nebo domácích mazlíčků například z gauče. Pomůže i na fleky v koupelně způsobené lakem na vlasy. Aviváž má zkrátka při úklidu skvělé účinky a na rozdíl od chemických čističů krásně voní.

Autor: Naďa Brožová


Související články