Zemřela recidivistka Máňa, které Václav Klaus zničil život

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vezeni
Zdroj: karanik yimpat / Shutterstock.com

Platila za nejznámější recidivistku a ve vězení byla celebritou. Velmi k tomu pomohl dokument Olgy Sommerové, který odhalil její tragický život. Marii Lavičkové nikdo neřekl jinak než Máňo. Ačkoliv v mládí měla snahu polepšit se a změnit svůj život, vězení se nakonec stalo jejím domovem. Zemřela minulý týden ve věku 56 let.

Při pohledu na Máňu v dokumentu od Olgy Sommerové z roku 1992 by málokdo hádal, že měla v dětství vše, na co si ukázala.

Narodila se totiž do vážené rodiny, její otec byl lékař a doma na ni čekali tři bratři. Rodiče, radostí bez sebe, že se dočkali holčičky, udělali z malé Máni rozmazlenou dívku, která dostala vše, co chtěla.

Tragédie jí změnila život

Vše však změnila velká tragédie. V roce 1986 jí hned po porodu zemřela dcera. Máňa, nejspíše po nezvládnutí psychicky náročné životní situace, ukradla v jednom z místních obchodů kožichy za statisíce.

To byl její první pobyt ve vězení, který spustil řetězec následných událostí. Sice se díky amnestii od prezidenta Václava Havla dostala v roce 1990 na svobodu, ale rodina se jí zřekla a ona neměla kam jít.

„Na začátku v sobě nesla naději, že přeruší bludný kruh opakovaných návratů do kriminálu, že vyjde ven a začne žít normální život. Po odvysílání filmu, který měl velký úspěch, jí mnoho lidí nabídlo práci a domov, ale Máňa žádnou z těchto šancí nevyužila. Kriminál se pro ni stal opravdovým domovem, v němž byla zvyklá existovat a jehož zákony znala. Život na svobodě byl pro ni životem bezdomovce, který si na živobytí musí vydělávat krádežemi,“ řekla k její situaci Olga Sommerová v pokračování dokumentu s názvem Máňa po deseti letech.

Klaus jí zničil život

Jak uvádí dokument, od roku 1992 nestrávila mimo vězení déle než čtyři měsíce. Vězení se stalo jejím domovem, zvykla si tam a ven už nechtěla. Jenže pak přišla v roce 2013 další amnestie, tentokrát od Václava Klause.

„Pro mě dobrá není. Já jsem tam chtěla zůstat. Na svobodu jsem vůbec nechtěla. Já nebudu mít zase nic. Prvních pět let můžeš kriminál nenávidět, ale teď ho miluju. Svět je zlej a já tady nechci být,“ řekla v tom roce pro Českou televizi a dodala, že jí Klaus zničil život.

Máňa dokonce v té době držela rekord mezi recidivisty ve věznici ve Světlé nad Sázavou.

„Těch recidivistek je tady celá řada, je jich 56 procent. Jsou tady ženy podruhé, potřetí, dokonce i poosmnácté ve výkonu trestu. Paní Lavičková drží rekord, ta je ve výkonu trestu podvaadvacáté,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí Eva Hodná.

Minulý týden se v malé obci na Českokrumlovsku objevilo její parte. Nejznámější recidivistka měla podlehnout komplikacím spojeným s podchlazením.

Zdroje: Oko 1992 – Máňa, Máňa po deseti letech, Česká televize

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články