Zdeněk Troška se bojí Alzheimerovy choroby. Rozhodnutí netočit a odejít do důchodu ale nelituje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek troska
Zdroj: Nextfoto

O tom, že bude Zdeněk Troška režisérem, měl jasno už v páté třídě. Tehdy se možná řada lidí smála jeho plánům, dnes je ale známý pro své komedie a většina z nás si ho spojí se sérií filmů Slunce, seno… Ve svých 68 letech se rozhodl, že s filmováním končí, čímž mnoho lidí zaskočil.

Je to už rok. Dnes si Troška užívá zaslouženého důchodu a podle jeho slov není moc věcí, které by ho přesvědčily o změně rozhodnutí. Má toho na svém kontě dost a lidé jeho filmy stále milují. K natáčení žádného dalšího se ale rozhodně nechystá.

„Bylo mně řečeno, že jsem stará škola, že točím postaru a že dneska se točí už jinak. Odpověděl jsem, že jsem žákem pana režiséra Bořivoje Zemana, otce české filmové pohádky, a že to jinak holt neumím. A že ve svém věku nemám zapotřebí se někde snažit. A odešel jsem k domovu,“ řekl o svém konci loni podle Blesku režisér.

Dokud ho neklofne Alzheimer

Troška se prý chce věnovat během důchodového odpočinku především četbě. Bojí se ale toho, že brzy začne v závaznosti na svém stáří ztrácet paměť. Do té doby je ale odhodlaný vzdělávat se a procvičovat svou fantazii pomocí četby, ke které se nikdy předtím nedostal.

„Navíc jsem si v životě nakoupil spoustu knížek s tím, že si je přečtu, až budu v důchodu. A hle, čas se nachýlil, a tak pilně čtu. Jednak dokud na to ještě vidím a pak, než mě klofne ten mizera Alzheimer. To pak budu číst stále dokola Honzíkovu cestu,“ směje se Troška.

Dodal, že má sice připravené nějaké scénáře, které nikdy nedokončil, nikdo o ně ale neprojevil zájem. „Řeknu to na rovinu. Mám léta nachystaný přepis slavného románu Joži Nižnánského, který znají skoro všichni, tedy ti dříve narození. Nebyly však peníze na jeho realizaci. Nedávno, při sledování nudné Marie Terezie jsem si říkal, že můj scénář je daleko zajímavější. Kdyby někdo přišel a chtěl by do projektu investovat, nebránil bych se.“

Ani po roce rozhodnutí nelituje

Před rokem Troška o svém rozhodnutí odejít do důchodu mluvil bez lítosti, ani dnes se nic nezměnilo. Stále trvá na tom, že si chce jenom užívat zaslouženého odpočinku. „V důchodu jsem už vlastně šest let, ale pořád jsem ještě něco točil. Jenže po pohádce Zakleté pírko přišel covid a nic se nedělalo,“ říká.

A na nicnedělání si člověk podle jeho slov snadno zvykne. „Mám já zapotřebí se ve svém věku ještě honit? Vždyť už jsem toho natočil dost, ať se snaží ti mladší,“ řekl v interview pro iDNES. „Jsem moc spokojený, v lockdownu jsem se totiž naučil krásně lenošit. Umím to skvěle, z čehož mám velkou radost,“ dodává.

Troška sice už točit nehodlá, jeho filmové komedie budou ale slavné ještě dlouho a diváci se u nich budou bavit i po letech. Je jasné, že se jako výrazná postava zapsal do českých dějin. Důkazem je třeba i muzikálová předělávka jedné z jeho nejslavnějších komedií Slunce, seno, jahody, která má letos premiéru.

Zdroj: iDNES, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články