Zdeněk Svěrák se opřel do Zemana. Na Hrad se prý nemůže ani podívat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek sverak
Zdroj: Profimedia

Zdeněk Svěrák je dnes již pětaosmdesátiletý umělec, kterého znají děti z jeho poučných písniček, ale také dospělí lidé díky filmům, které má jako režisér a scenárista na svém kontě. Navíc je vynikajícím vypravěčem a rád mluví o svém životě. Je ale jedna věc, kterou příliš rozebírat nechce, a tou je politika.

Svěrákovým pravděpodobně nejznámějším filmem je snímek z roku 1996 s názvem Kolja, který získal mnoho ocenění a mimo jiné také Oscara. Po takové poctě pak podle webu irozhlas.cz Svěrák pociťoval jistou tíhu na svých bedrech a snažil se pracovat na podobně dobrých snímcích.

Ačkoli se mu podařilo pár velkých děl ještě světu ukázat, Kolja pravděpodobně napořád zůstane tím, co si fanoušci s jeho jménem spojí. A právě Kolja zachycuje zlom, který nastal v Československu v roce 1989. Jenomže to, co se děje dnes, podle Svěráka už nemá se starým datem nic společného.

Je to dobře, ale zároveň špatně

Svěrák podle Aha! velmi rád mluví o historkách ze svého života. Ale na druhou stranu se vyhýbá jakékoli debatě, která se nějak týká politiky. V médiích se proto vyjádřil na dotazy novinářů jenom stručně a jasně. I tak ale jeho slova některé šokovala.

„Milan Lasica říkal, že je dobré, že byl listopad ´89, ale to, co jsme z něj udělali, je špatné. Tím, že jsme měli takové předsedy vlád a prezidentů, jako jsou Václav Klaus a Miloš Zeman, že právě jimi ta politika ztratila duchovní obsah, který chtěl zpřítomnit Václav Havel,“ nechal se slyšet umělec.

Podotkl, že úcta k prezidentu Havlovi a jeho hodnotám, která čiší z jeho slavného filmu, se u nás už jaksi vytratily. Proto se politikou snaží raději nezabývat. Když už ale o politice Svěrák někdy promluví, rozhodně si nebere servítky a nebojí se ani výrazně kritizovat.

Na Hrad se nemohu ani podívat

Za současnou politiku se Svěrák stydí. Ve svém věku si ještě stále pamatuje, čím vším si prošel a jak moc se bojovalo za svobodu. Podle jeho slov ale země, ve které dnes žijeme, není tím, co se tehdy davy snažily vydobýt. Bohužel má tak i na současného prezidenta velmi negativní názor.

„Já se na ten Pražský hrad ani nepodívám laskavýma očima. Ano, tam sedí nejlepší z nás… Nesedí!“ neskrýval své emoce. Dodal také, že dnešní politika je podle něho doslova a do písmene bezduchá.

Podobného názoru jsou možná i mnozí další umělci, ne každý se ale nebojí ukázat, co si myslí. Mnoho lidí podle Svěráka nevyjádří svůj vlastní názor. On ale ví, že žijeme ve svobodné zemi a alespoň říci názor na věc člověk dnes může beztrestně. Proto toho umělec využívá.

Zdroj: Aha!, irozhlas.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články