Zdeněk Junák si zahrál v Četnických humoreskách, stal se i dohazovačem masážního salonu. Divadlo je u něj ale na prvním místě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdenek Junak
Zdroj: Profimedia

Většina lidí si Zdeňka Junáka pamatuje díky jeho roli v Četnických humoreskách. Dnes dvaasedmdesátiletý herec si v seriálu zahrál praporčíka Ambrože. Dobře si i po letech uvědomuje, že právě s tímto charakterem si ho lidé spojují a roli mu už nikdo neodpáře.

Velkou část svého života zasvětil Junák divadelnímu herectví. Věnoval se dlouho také muzikálům, ve kterých uplatnil své hudební nadání. Na roli v Četnických humoreskách přesto vzpomíná nejraději. A jedním z důvodů bylo i to, že kvůli ní musel přibrat.

4 kila nahoru

Zdeněk kvůli roli musel zkrátit vlasy a holit si strniště. To mu problém nedělalo. Když se ho ale režisér zeptal, co udělají s jeho postavou, nejprve se vyděsil. „Byl jsem už tehdy dost korpulentní,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Region.

Nebylo mu ale řečeno, že by měl zhubnout. Naopak musel přibrat, což mu prý problém nedělalo. „Chtěl po mně čtyři kila navrch. Takže vysněná role! Já totiž projdu kolem masny a mám šest kilo nahoře,“ směje se.

Divadlo na prvním místě

Před 28 lety si Zdeněk mimo jiné zahrál roli dohazovače do erotického masážního salonu ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Na tu vzpomíná s úsměvem.

„Režisérka Chytilová tenkrát sháněla nějakého veksláka a Bolek Polívka mě jí doporučil, vždyť já tehdy nosil dlouhé vlasy. Chytilová se na mě podívala a řekla: ‚Výborně, tak ho oblečte.‘ Byla to dobrá role i výborné prostředí. Ve scéně hrály i skutečné erotické masérky,“ svěřil se v rozhovoru pro Aha!

Přesto všechno je pro něj ale divadlo nyní na prvním místě. A ačkoli se i nadále zabývá okrajově dabingem, televizní herectví pro něj už příliš není. Kromě toho se v současné době věnuje svým dědečkovským povinnostem. V roce 2022 se pochlubil, že jeho vnuk hraje baseball a vnučka zase miluje chození do divadla.

Zdroj: Český rozhlas Region, Český rozhlas, Aha!

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články