Všichni ho znáte jako Michala Davida, ale určitě nevíte jeho pravé jméno. Budete koukat, jak se skutečně jmenuje

od Andrea Světlíková
< 1 minuta čtení
michal david
Zdroj: Profimedia

Slavný hitmaker Michal David má vystudovanou hudební konzervatoř a už v roce 1978 získal ocenění Hudebník roku. Jeho hity zná každý, ale tušíte vůbec, že jméno, které užívá, je pouhým pseudonymem?

V létě roku 1960 se v Praze narodilo Editě Štanclové miminko, které pojmenovala Vladimír Štancl. Po rozvodu rodičů vyrůstal Vladimír s maminkou, která byla umělkyní v cirkuse.

Po seznámení s Františkem Janečkem, slavným českým producentem a hudebníkem, se Vladimír domluvil na užívání pseudonymu Michal David.

Jeho zlatá éra začala nazpíváním hitů k filmům Láska z pasáže, Létající Čestmír, Diskopříběh a Diskopříběh 2.

Jeho vystoupení s ikonickými klávesami ho dostalo na vrchol hudebního nebe. Celkem má na kontě šestnáct sólových alb a nespočet hitů jako Céčka, Non stop, Děti ráje, Colu, pijeme colu, Je to blízko, Pár přátel nebo Největší z nálezů a ztrát.

Muzikály

Kromě vlastních skladeb se věnoval muzikálové tvorbě a psaní hitů pro své kolegy. Heleně Vondráčkové složil Dlouhou noc nebo k muzikálu Kleopatra nejhranější skladbu roku 2002, a sice píseň Kleopatra.

Na kontě má slušnou muzikálovou škálou představení. Muzikály Kleopatra, Tři mušketýři, Angelika, Děti ráje, Kat Mydlář a další jsou plné jeho hudby.

S manželkou Marcelou, která je bývalá teniska, žije v Praze-Křeslicích. Má dvě děti, dvaatřicetiletou Kláru a nemanželského syna Petra, kterému bude příští rok čtyřicet.

Pár měl ještě prvorozenou dceru Michaelu, jež zemřela v pouhých deseti letech na leukémii.

Autor: Naďa Brožová

Související články