Vladimír Kratina měl jít v minulosti za znesvěcení rudé vlajky na 18 měsíců do vězení. Zachránil ho jeho profesor z DAMU

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vladimir Kratina
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Herec Vladimír Kratina rozhodně nemá nudný život. Naopak jede na adrenalinové vlně těžkých životních zkušeností. Jednou z nich je i incident z prvomájových oslav roku 1972, kvůli němuž byl zbit obušky a dostal se do zadržovací cely.

8. května 1972 herec popíjel se svým kamarádem Ivanem ve vinárně. Poté se vydali do divadla Disk.

„Na zemi ležela rudá vlajka, co spadla z tehdejší výzdoby. Byla to rudá vlajka, nebyla to vlajka Sovětského svazu. Neměla srp a kladivo. No ale já jsem tu vlajku vzal, a říkal jsem Ivanovi, že si ji vezmeme na kolej. Sroloval jsem ji a v tu chvíli jeli okolo nás policajti,“ zavzpomínal v pořadu Moje místa.

Dodal, že ačkoliv vlajku rychle zahodil, stihli si toho všimnout. „Takže šup do auta, pak mě dali do separace do zadržovací cely. No, co vám budu povídat, jedna díra v rohu a třicet lidí v jedné místnosti,“ řekl herec.

Trauma si nese dodnes

Předtím, než byl odvezen na výslech k Veřejné bezpečnosti, Kratinu příslušníci bezpečnosti zbili za znesvěcení rudé vlajky obušky.

Ortel byl nemilosrdný – 18 měsíců za výtržnictví. Když ve vazbě čekal na převoz do věznice, zažil prý fyzické útoky a psychický teror.

Herce před vězením zachránil jeho profesor z DAMU Ota Sklenčka. Bez váhání napsal tehdějšímu prezidentu Ludvíku Svobodovi a svého svěřence z průšvihu dostal.

„Byla to drsná zkušenost, zvlášť pro mě, tenkrát začínajícícho herce, který věřil, že je král a patří mu svět,“ svěřil se Kratina pro server Aha! Zároveň přiznal, že si z toho dodnes nese trauma.

Dceru několik let neviděl, také mu vybuchl byt

Bohužel neměl herec v těžkých zkouškách svého života splněno a následovala další bolestná zkušenost. Jeho první manželka, loutkoherečka Šimona Součková, mu porodila dceru Marii a vše vypadalo zalité sluncem.

Ale následně přišel rozvod, nová Šimonina láska a její emigrace do Francie, kam vzala i dceru. Herec pro server CNN Prima NEWS přiznal, že se mu po dceři stýskalo. Kvůli totalitnímu režimu se s ní totiž nemohl ani stýkat

Jeden z jeho životních flámů se mu málem vymstil vězením, druhý mu zachránil život. S přáteli z Ypsilonky se zdržel v hospodě. Když nad ránem dorazil tramvají domů, zůstaly mu oči pro pláč.

„Jel jsem tam, rovnou z Ypsilonky, vystoupil jsem z tramvaje a najednou koukám, že kolem mě lítají nějaký ohořelý papíry a na nich moje básničky, písničkový texty. Můj byt v noci vybouchnul, mohl za to plyn. Takže ten flám mi opravdu zachránil život,“ řekl ve zmíněném pořadu.

Zdroje: Aha!, CNN Prima NEWS, Super

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články