Vladimír Dlouhý prohrál boj s rakovinou i alkoholem. Ten mu pomáhal postavit se před lidi a hrát

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir dlouhy
Zdroj: Profimedia

Český herec a dabér Vladimír Dlouhý mohl být na světě mnohem déle. Už je to ale 12 let, co odešel do filmového nebe, protože nedokázal bojovat se svou chutí na alkohol. Ten ho nakonec úplně zničil. Fanoušci si ho ale budou i tak pamatovat jako nezapomenutelného umělce, který se ukazoval vždy s úsměvem na tváři.

Svůj talent projevil už jako mladík ve filmu Už zase skáču přes kaluže, kde jako kluk dostal své první ocenění. A v podobném duchu mohl pokračovat dlouhé desítky let. Bohužel se ale dožil pouze 52 let. Ani alarmující zprávy lékařů, které podle Extra přicházely velmi často, mu v pití nezabránily.

Původně chtěl být stavbařem, později hokejistou. Nakonec se ale dostal k filmu a podle mnohých i sláva měla vliv na jeho zálibu v alkoholu. Proslavil se v řadě pohádek, zahrál si i vážné role v českých dramatech. Tím největším dramatem byl ale jeho vlastní život.

Ženy to s ním neměly snadné

Herec byl dvakrát ženatý. S první ženou Gabrielou měl dceru Danielu. Nakonec se ale manželství rozpadlo a po čase se Dlouhý oženil podruhé. Vzal si herečku Petrou Jungmanovou, která mu porodila dvojčata Jiřího a Jana. „Každý je jiný, jak povahově, tak i po fyzické stránce. Ale komu jsou podobní, to asi vidíme každý jinak,“ prozradila o dětech maminka podle Super.

Ta především s odstupem času doufá, že nezdědili kluci po tatínkovi jeho lásku k alkoholu. Na přelomu tisíciletí měl Dlouhý problémy se žaludečními vředy a nějaký čas to vypadalo, že se alkoholu nadobro vzdá. On to ale nedokázal. Pak jeho žaludek napadla rakovina.

Od lékařů měl Dlouhý zákaz pití i kouření, on ho ale příliš neřešil. Nakonec dostal k rakovině žaludku ještě rakovinu slinivky. Stal se závislým na kapačkách, byl ale z nemocnice propouštěn na představení. Jeho život se změnil v peklo, ani tak ale nepřestal pít.

Nepřesvědčil ho nikdo

Jeho žena se mnohokrát snažila ho přemluvit, aby myslel na rodinu. Říkala mu, že jeho synové potřebují tátu, on ale nikdy po představení nezapomněl navštívit hospodu a pod lékařský dohled se vracel s alkoholovým dechem. Nakonec zemřel v roce 2010.

Jeho sourozenec Michal, který je také hercem, kdysi podle Aha! řekl: „Alkohol vám pomůže, uvolníte se a dostanete se zpátky do svého já. Herec, který nepije, není herec.“

„Brácha, ještě jak byl introvert, pro něj bylo to jedno dvě pivka osvobozením, že se mohl postavit před lidi a hrát,“ obhajoval před třemi lety svého sourozence. Tak doufejme, že Michal alkoholu nepropadne na takové úrovni a nebude Vladimíra následovat až na konec jeho cesty.

Zdroj: Super, Extra, Aha!

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články