Viktor Preiss se v důchodu věnuje výtvarnému umění. Jeho díla však nejsou jen tak k mání

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Preiss Viktor
Zdroj: Profimedia

Viktor Preiss patří k našim nejoblíbenějším hercům. Už šest let ale na divadelních prknech nevystupuje a na filmovém plátně se objevuje jen sporadicky. Doma se ale rozhodně nenudí – věnuje se totiž své vášni, kterou je výtvarné umění, především litografie.

Vyhlášený elegán Viktor Preiss byl považován za stálici Divadla na Vinohradech, kde působil více než 30 let. Pak ale ze dne na den odešel. Dokonce si ani nevyklidil svou skříňku, vše tam nechal svým nástupcům.

Své vystupování maximálně omezil

„Chtěl jsem tam nechat něco pro pokračovatele. Chtěl jsem, aby se z toho hrnečku někdo další napil a řekl si, že to byl můj hrneček. A i já jsem měl takové dědictví,“ vysvětlil deníku Aha!

Ani ve filmech a v televizní tvorbě se už příliš často neobjevuje. V roce 2019 si zahrál v kriminálním seriálu Živé terče, v roce 2021 v komedii Matky.

V hereckém důchodu se ale tato legenda nenudí. Během svého života se totiž Preiss kromě herectví věnoval také psaní poezie a umění.

Věnuje se umění

Zvláště to druhé se stalo jeho velikou vášní. Maluje sice rád, za umělce se ale v tomto směru nepovažuje. „Já bych tomu neříkal výtvarná tvorba. Prostě jsem si stále kreslil, většinou fixou nebo obyčejnou tužkou,“ vysvětlil své výtvarné začátky Novinkám.

Možná se ale jedná o jeho příliš velkou skromnost. Svá díla totiž už několikrát vystavoval. Například tomu bylo během letošního léta na zámku Kratochvíle na Prachaticku.

Malování mu zlepšuje náladu

Pro herce je to ale především jistá forma terapie. „Čím dál více se vracím k čmárání. Je to útěk. Zapomenete na čas a starosti. Maluju jen hezké věci,“ svěřil se nedávno Aha!

V posledních letech propadl především grafické technice, která se nazývá litografie. Pokud by měl někdo o jeho dílo zájem, má ale smůlu. Svá díla neprodává, maximálně věnuje svým přátelům.

Zdroj: Aha!, Novinky, Deník

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články