Věra Křesadlová byla 35 let manželkou Miloše Formana. Se svou první láskou má dva syny

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
Věra Křesadlová
Zdroj: Nextfoto

02Dlouholetá členka divadla Semafor Věra Křesadlová, které je nyní sedmdesát osm let, byla třicet pět let manželkou Miloše Formana – filmového režiséra, který zemřel v roce 2018. Příběh jejich manželství vyprávěla před desety lety pro Novinky.


Herečka pochází z Prahy a prožila tam i celé své dětství. Odmala byla všestranně nadaná, malovala a zpívala. Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu.

V osmnácti letech se poprvé potkala s Milošem Formanem, svou první láskou

Oslovil ji po jednom z koncertů v pražské Lucerně, jestli by se nezúčastnila natáčení jeho filmu Konkurz. Díky tomu se posléze stala členkou divadla Semafor. Láska na sebe nenechala dlouho čekat a brzy došlo i na první „rande“.

„Když mě pozval na večeři, moc se mi nechtělo, protože jsem nebyla zvyklá chodit s cizími muži ven. U nás doma to zvykem nebylo, a tak jsem se vymluvila, že doma máme k večeři husu. On na to, ať tedy za ním přijdu do Všehrdovy ulice na Malé Straně, kde tehdy bydlel. Na to už jsem žádnou výmluvu nenašla, a tak jsem šla, i když jsem se trochu bála. Byla jsem překvapená, že se náš hovor točil hlavně kolem školy a obrazů, které měl rozestavené v pokoji po zemi svého provizorního bytu, jenž byl zároveň i jeho kanceláří,“ řekla v již zmíněném rozhovoru.

Netrvalo dlouho a v roce 1964, ve svých 20 letech, porodila Věra dvojčata Petra a Matěje. Mladé rodině ale osud příliš nepřál.

Krátké společné chvíle

Společný život jako takový trval jen do roku 1968, kdy začala okupace a Miloš zůstal ve Francii, kde připravoval film. Po týdnu od začátku okupace poslal pro Věru a děti auto, které je odvezlo do Francie za ním.

Tam ale zůstala s dětmi sama, protože Forman mezitím odcestoval pracovně do Ameriky. „Neměla jsem pocit, že by bez nás v cizině nemohl žít, a navíc by nás tam v době, kdy zrovna neměl práci, ani nemohl živit,“ prozradila Novinkám.

Z toho důvodu se Křesadlová vrátila do Prahy, kde obnovila své členství v divadlu Semafor, které po krátké pauze zase začalo fungovat.

Na prvním místě film

Uběhlo dalších 30 let a svého manžela Věra potkala za tu dlouhou dobu pouze čtyřikrát, a to v Paříži nebo v USA.

„Na léta strávená s Milošem vzpomínám ráda. Ustláno na růžích jsem neměla, ale špatné to také nebylo. Dá se to shrnout tím, že u Miloše byl vždycky na prvním místě film a já jsem byla z domova zvyklá na rodiče, kteří žijí spolu a pro sebe,“ uvedla.

Věra ale sama nezůstala a i přes trvající manželství se jí po nějaké době narodil s Janem Kratochvílem syn Radim, jak píše Super. Dvojčatům bylo tehdy 13 let.

Uvažovala o rozvodu, nechtěla ale, aby její první lásku odsoudili jako emigranta, proto v manželství zůstala. Celé roky tak režisérovi pomáhala.

Zdroj: Novinky, Super

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články